Kolorektálny karcinóm
20.06.2022

Rakovina hrubého čreva je zhubný nádor vychádzajúci z vnútornej steny hrubého čreva alebo konečník, je najčastejším typom rakoviny tráviaceho traktu. Na Slovensku je druhým najčastejším typom rakoviny. Ide o multifaktoriálny chorobný proces, ktorého etiológia zahŕňa genetické faktory, environmentálne expozície (vrátane stravy) a zápalové zmeny tráviaceho traktu.
Invazívny kolorektálny karcinóm je ochorenie, ktorému sa dá predchádzať. Včasná detekcia prostredníctvom široko používaných skríningových programov je najdôležitejším faktorom v postupnom poklese kolorektálneho karcinómu vo vyspelých krajinách.
Príznaky
- Hnačka, zápcha alebo stredanie zápchy s hnačkou
- Bolesť brucha
- Bolesť konečníka
- Bolesť pri stolici
- Stolica s prímesou krvi - krv v stolici
- Chudokrvnosť - anémia
- Čierna stolica
- Nadúvanie
- Nechutenstvo do jedla
- Pocit ťažkosti
- Strata telesnej hmotnosti
- Zastavenie odchádzania plynov
Príčiny
Tieto faktory môžu zvýšiť riziko vzniku kolorektálneho karcinómu:
- vek – riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka sa zvyšuje s vekom. Mladší dospelí môžu dostať rakovinu hrubého čreva, ale je to oveľa bežnejšie po dosiahnutí veku 50 rokov. Rakovina hrubého čreva a konečníka ale stúpa medzi ľuďmi mladšími ako 50 rokov a dôvod zostáva nejasný.
- rasa a etnická príslušnosť – diagnóza kolorektálneho karcinómu a úmrtia sú najvyššie medzi nehispánskymi Afroameričanmi. Tieto čísla sú tiež vyššie u amerických Indiánov, domorodých obyvateľov Aljašky a Židov východoeurópskeho a stredoeurópskeho pôvodu.
- anamnéza polypov alebo rakoviny – riziko je vyššie u tých, ktorí v minulosti mali kolorektálne polypy, najmä ak boli veľké, hojné alebo mali abnormálne, ale nerakovinové bunky (dysplázia). Riziko je tiež vyššie u pacienta, ktorý mal predtým kolorektálny karcinóm.
- niektoré zdravotné stavy – zápalové ochorenie čriev (IBD, vrátane ulceróznej kolitídy alebo Crohnovej choroby) trvajúce viac ako 8 rokov alebo diabetes mellitus typu 2 môžu zvýšiť riziko vzniku kolorektálneho karcinómu. Zdá sa, že syndróm dráždivého čreva (IBS) nie je spojený s vyšším rizikom.
- niektoré genetické syndrómy – zdedené ochorenie zvyšuje riziko tohto typu rakoviny. Patria sem Lynchov syndróm alebo polypózne syndrómy, ako je familiárna adenomatózna polypóza (FAP). Lynchov syndróm (HNPCC) je príčinou asi 6 % všetkých druhov rakoviny hrubého čreva. Vedci skúmajú, či iné génové mutácie, ako napríklad mutácie BRCA1 a BRCA2 spojené s rakovinou prsníka, môžu tiež zvýšiť potenciálne riziko vzniku kolorektálneho karcinómu.
- zdravotná anamnéza rodiny – ak iní členovia rodiny - hlavne prvostupňoví príbuzní (rodičia, súrodenci, deti) mali kolorektálny karcinóm alebo polypy, riziko vzniku kolorektálneho karcinómu je vyššie.
Ovplyvniteľné faktory:
- diéta – riziko vzniku rakoviny hrubého čreva je vyššie u tých jedincov, ktorí konzumujú stravu s vysokým obsahom tukov, veľa spracovaného mäsa alebo červeného mäsa. Ochranný charakter má strava bohatá na ovocie, zeleninu a tiež vysoký príjem vlákniny.
- pitie alkoholu – mierna až ťažká konzumácia alkoholu a dokonca aj mierne pitie môže zvýšiť riziko kolorektálneho karcinómu.
- hmotnosť – riziko kolorektálneho karcinómu je vyššie u ľudí s nadváhou alebo obezitou, najmä u mužov.
- fyzická aktivita - existuje spojenie medzi fyzickou aktivitou a rakovinou hrubého čreva, ale nie rakovinou konečníka. Ľudia, ktorí trávia veľa dňa sedením alebo ležaním, môžu mať väčšiu pravdepodobnosť vzniku kolorektálneho karcinómu.
- fajčenie – fajčenie tabaku spôsobuje rakovinu hrubého čreva a konečníka. Asi 12 % prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka je spôsobených súčasným alebo bývalým fajčením.
- preventívne lieky – je dokázané, že pravidelné a dlhodobé užívanie aspirínu alebo iných nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) preukázateľne znižuje riziko kolorektálneho karcinómu, najmä u ľudí mladších ako 70 rokov, ktorí majú zdravú hmotnosť.
Diagnostika
Spočíva v anamnéze a fyzikálnom vyšetrení. Anamnéza pacientových zdravotných návykov, minulých chorôb, liečebných postupov rodinná anamnéza. Dôležité je vyšetrenie konečníka pohmatom, kedy lekár vloží namazaný prst v rukavici do konečníka, aby nahmatal hrčky alebo čokoľvek iné, čo tam nepatrí. Využíva sa aj test na kontrolu stolice na prítomnosť krvi, ktorú možno vidieť iba mikroskopom. Malá vzorka stolice sa umiestni na špeciálnu kartu alebo do špeciálnej nádoby a vráti sa lekárovi alebo laboratóriu na testovanie. Krv v stolici môže byť znakom polypov, rakoviny alebo iných chorobných stavov. Medzi dôležité diagnostické postupy patrí aj kolonoskopické vyšetrenie. Vykonáva po predchádzajúcej príprave čreva (vyprázdnení) pomocou preháňadla a jednodennej hladovky. Vyšetrenie je možné realizovať bez medikácie, v ľahkej sedácii alebo v celkovej anestéze. Počas vyšetrenia je možné vybrať polypy alebo odobrať vzorky nádoru na histologické vyšetrenie.
Liečba
Chirurgická liečba je jedinou liečbou pre lokalizovaný karcinóm hrubého čreva a potenciálne poskytuje jedinú liečebnú možnosť pre pacientov s obmedzeným metastatickým ochorením pečene a/alebo pľúc. Všeobecné zásady pre všetky operácie zahŕňajú odstránenie primárneho nádoru s primeranými okrajmi vrátane oblastí lymfatickej drenáže. Niekedy je počas operácie potrebné realizovať stómiu – vyvedenie čreva na brušnú stenu, aby sa vytvorená anastomóza (spojenie odrezaných zdravých častí čreva) mohla zahojiť. Býva dočasná a po pár týždňoch sa pri ďalšej krátkej operácii zruší. Trvalá stómia sa vykonáva, ak je potrebné odstránenie celej koncovej časti hrubého čreva s konečníkom. Medzi ďalšie terapeutické postupy patrí chemoterapia, rádioterapia a imunoterapia.
Prognóza pacienta závisí od štádia, v ktorom bolo ochorenie diagnostikované. Pri včasnej diagnostike a účinnej liečbe býva prognóza lepšia.