Z 121 Preventívna skríningová kolonoskopia

Sezóna 2 - Epizóda 1

26.03.2024

Ďalšia epizóda »

Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka sa najčastejšie týka mužov a žien vo veku od 50 - 75 rokov. Je najúčinnejším spôsobom ako diagnostikovať a zároveň aj vyliečiť tzv. predrakovinové stavy, alebo odhaliť rakovinu v liečiteľnom štádiu. Kolonoskopia je základným vyšetrením v diagnostike zápalov, polypov, nádorov hrubého čreva.To, že sa v hrubom čreve alebo v konečníku deje proces, ktorý by neskôr mohol vyústiť do rakoviny, môžu naznačiť stopy krvi v stolici. Preto sa v rámci skríningového vyšetrenia robí test na skryté krvácanie do stolice nazývaný TOKS alebo presnejšia vyšetrovacia metóda - skríningová kolonoskopia.

 Ako postupovať, ak máte záujem o kolonoskopické vyšetrenie?

Je potrebné, aby ste si vopred dohodli termín vyšetrenia na špecializovanom gastroenterologickom pracovisku. Žiadanku na toto vyšetrenie Vám vystaví Váš všeobecný lekár. Zoznam pracovísk vykonávajúcich skríningové kolonoskopie nájdete na stránke www.onkokontrola.sk 

Ako by ste sa mali na vyšetrenie pripraviť ?

Pred vyšetrením sa musíte riadiť pokynmi lekára, lebo základným predpokladom úspešného kolonoskopického vyšetrenia je čisté črevo bez zvyškov stolice. Podrobné informácie o príprave a samotnej kolonoskopii sa dozviete na príslušnom kolonoskopickom pracovisku. 

Je nevyhnutné, aby ste si zabezpečili doprovod domov, lebo po vyšetrení sa môžete cítiť malátny, unavený, a nemali by ste šoférovať. Pred vyšetrením vás sestrička alebo lekár vyzve, aby ste sa vyzliekli od pol pása dole. Nasadíte si tzv: kološortky, ktoré zabezpečia intímnosť. Ľahnete si na vyšetrovacie lôžko na bok a lekár vám cez konečník začne postupne zavádzať špeciálny prístroj- kolonoskop. Vy ležte v kľude a pokojne dýchajte, lekár bude počas vyšetrenia s vami v kontakte. Tenkou sondou kolonoskopu sa časť čreva dôkladne prezrie. Vyšetrenie môže byť mierne nepríjemné, tieto pocity sa však dajú utlmiť liekmi. Ak sa v čreve nachádzajú podozrivé výrastky, takzvané polypy, je možné ich odstrániť už počas vyšetrenia, a tak predísť vzniku rakoviny. Odobraté vzorky sa posielajú do laboratória. Na výsledky môžete čakať niekoľko týždňov, zvyčajne 2-3 týždne. O výsledku Vás pracovisko, kde ste kolonoskopiu absolvovali bude informovať.

Vyšetrenie

Vyšetrenie sa vykonáva ležiac, väčšinou sa začína v polohe na ľavom boku. Po predchádzajúcom vyšetrení konečníka prstom sa kolonoskop zavádza do čreva. Počas vyšetrenia je nutné do čreva cez kolonoskop vháňať určité množstvo vzduchu, aby sa črevo rozvinulo a bol možný ďalší postup kolonoskopu. Pacient to môže vnímať ako nepríjemné alebo bolestivé nafukovanie. Vzduch je ale možné kolonoskopom odsať a pacientovi prinesie úľavu i spontánny odchod vetrov. Priebeh hrubého čreva je najmä v jeho dolnej časti kľukatý, čo často spôsobuje vytváranie kľučiek ohybného kolonoskopu, ktoré jednak zabraňujú ďalšiemu postup prístroja, jednak napínaním črevnej steny a závesu čreva vyvolávajú tlak a bolesti v brušnej dutine. Rôznymi manévrami, zmenou polohy pacienta na chrbát alebo aj na pravý bok, tlakom asistujúcej zdravotnej sestry na brušnú stenu v mieste vznikajúcej kľučky však možno vo väčšine prípadov zabrániť a zaviesť koniec kolonoskopu až do slepého čreva. Dôležitá je spolupráca pacienta a čo najväčšie uvoľnenie svalov brušnej steny. Pri zadržiavaní dychu a napínaní brušného svalstva (aj podvedomého) nie je možné dostatočne brániť vzniku nežiadúcich kľučiek kolonoskopu. Vyšetrenie trvá v priemere 20 – 30 minút, pri komplikovanejšom priebehu aj hodinu. Náhlenie a netrpezlivosť (aj zo strany pacienta) výkon v konečnom dôsledku skôr predĺži.

Viac o tomto vyšetrení sa dozviete v rozhovore s gastroenterológom MUDr. Igorom Šturdíkom, PhD.