Krv v stolici
20.03.2024
Spozorovanie čerstvej krvi v stolici alebo na toaletnom papieri si vyžaduje ďalšie sledovanie stavu. Tento problém je veľmi rozšírený v našej populácii, najmä kvôli sedavému spôsobu života, ale aj všeobecne životnému štýlu a stravovacím návykom. Príznak by sa nemal ignorovať, keďže môže ísť o “bežné“ hemoroidy, ale aj o vážnejšie diagnózy ako je kolorektálny karcinóm.
Delenie
Krvácanie do gastrointestinálneho traktu (GIT) sa všeobecne rozdeľuje na krvácanie z hornej a dolnej časti tráviacej trubice. Krvácanie do hornej časti GIT čiže do pažeráka, žalúdka alebo časti hornej tenkého čreva sa prejavuje vracaním krvi vzhľadu kávovej usadeniny a čiernou stolicou nazývanou meléna. Krvácanie do zvyšnej čiže dolnej časti GIT sa prejaví krvácaním jasne alebo tmavočervenej krvi.
Príčiny krvácania z dolnej časti tráviacej trubice
Medzi najčastejšie príčiny patria:
- Hemoroidy
- Análne fisúry
- Divertikulóza – tvorba vačkov v stene hrubého čreva
- Angiodysplázia – rozšírené a malformované cievy v GIT
- Kolitída alebo zápal čreva infekčnej etiológie (Salmonela, Campylobacter, Shigella,...)
- Nešpecifické črevné zápaly (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída)
- Ischmemická kolitída- nedokrvenie črevnej steny spôsobené trombózou ciev
- Karcinóm
- Polypy
- Krvácanie po polypektómii
Sprevádzajúce príznaky
Varovnými príznakmi sú nevysvetliteľná strata hmotnosti, nechutenstvo, zmeny v defekácii či už sklon k zápche alebo riedkej stolici, brušný dyskomfort, nafukovanie. Tieto príznaky môžu poukazovať na onkologické alebo autoimunitné ochorenia. Čo sa týka infekčného zápalu črevnej steny príznak býva prechodný a je sprevádzaný hnačkami, bolesťami bruchami, event horúčkami. Pri hemoroidoch a rektálnych fisúrach pacient pociťuje bolesť alebo svrbenie v danej oblasti a pozoruje čerstvú krv v stolici alebo na papieri pri a po defekácii.
Manažment
Pacient s uvedenými príznakmi by mal svojím problémom oboznámiť obvodného lekára, ktorý následne zváži ďalšie špecializované vyšetrenia ako endoskopia tráviaceho traktu.