MEDI Noviny 08. 03. 2025 (AD)

Sezóna 3 - Epizóda 8

08.03.2025

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka je na Slovensku najčastejším nádorovým ochorením. 

  • Pribúdajú deti s tuberkulózou, najviac v Prešovskom kraji. 

  • Psychologická a psychoterapeutická starostlivosť by sa mala skvalitniť.

Začínajú sa MEDI Noviny na televízii Doktor. Vitajte pri sledovaní pravidelného súhrnu správ zo zdravotníckeho rezortu. 

Na Slovensku pribúdajú deti s tuberkulózou, najviac v Prešovskom kraji. Epidemiologická situácia tuberkulózy na Slovensku poukazuje na vzostup v posledných dvoch sledovaných rokoch. Najvyšší výskyt ochorenia bol v detskej populácií, opakovane vo východnej oblasti Slovenska. V roku 2023 bolo do Národného registra tuberkulózy nahlásených 221 prípadov. V porovnaní s rokom 2022 (155 prípadov) bolo o 66 prípadov viac a zároveň najviac v posledných piatich rokoch. Vyšší výskyt tuberkulózy oproti predchádzajúcim rokom bol zaznamenaný najmä u detí vo veku 0 – 4 roky a 5 – 9 rokov. V roku 2022 bola najvyššia chorobnosť tiež u detí vo veku do 4 rokov, následne u starších osôb vo veku 80 – 84 rokov. Z celkového počtu 221 prípadov tuberkulózy išlo väčšinou o pľúcnu formu (v 196-tich prípadoch), mimopľúcna forma sa vyskytla v 25 prípadoch. Najvyšší výskyt tuberkulózy bol v roku 2023 zaznamenaný v Prešovskom a Košickom kraji. Najnižší výskyt bol v Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Lôžkové oddelenie Kliniky otorinolaryngológie, chirurgie hlavy a krku LF UK a UNB prešlo komplexnou rekonštrukciou, kedy boli vynovené všetky pacientske izby, sociálne zariadenia, ošetrovacie jednotky a zrekonštruované bolo aj zázemie pre personál. Rekonštrukcia lôžkovej časti bola realizovaná spolu s ambulantným sektorom. Ministerstvo zdravotníctva poskytlo na túto investičnú akciu, Univerzitnej nemocnici Bratislava 400 000 EUR vo forme kapitálových výdavkov. Slávnostného otvorenia nových priestorov sa zúčastnil aj minister zdravotníctva Kamil Šaško. Podotkol, že pacienti aj zdravotnícky personál budú mať k dispozícii moderné vybavenie a priestory. "Najmodernejšie technológie umožnia efektívnejšiu diagnostiku a liečbu pacientov. Zároveň to prinesie lepší komfort pre pacienta a personál," dodal. Riaditeľ UNB Alexander Mayer vyzdvihol kvalitu pracoviska  Kliniky otorinolaryngológie, chirurgie hlavy a krku LF a ozrejmil, že ročne sa na ambulanciách kliniky vyšetrí približne 20 000 pacientov a vykoná viac ako 2600 výkonov. "Vynovené priestory spolu s novým prístrojovým vybavením a vysokošpecializovanými odborníkmi robia z tohto pracoviska miesto, ktoré prináša pacientom kvalitu, komfort a pokrokovú medicínu," priblížil Mayer. Podľa slov prednostu kliniky Miroslava Tedlu je cieľom pracoviska zlepšovanie pracovných podmienok pre personál, rozvoj vedecko-výskumných kapacít, no najmä dosiahnutie medzinárodných diagnostických a liečebných štandardov pre pacientov. "Modernizácia časti technického vybavenia kliniky spolu so zásadnou rekonštrukciou priestorov ambulancií a jedného z oddelení je v doterajšej histórii ORL kliniky jedinečným míľnikom, ktorý nám tieto ciele pomôže napĺňať," konštatoval.

Psychologická a psychoterapeutická starostlivosť by sa mala skvalitniť. Zabezpečiť to má nový zákon o psychologickej činnosti a psychoterapeutickej činnosti z dielne rezortu zdravotníctva. Vládny kabinet ho schválil na stredajšom zasadnutí 5. marca. Cieľom návrhu je podľa materiálu zlepšenie dostupnosti kvalitnej psychologickej a psychoterapeutickej starostlivosti či zabezpečenie jednotnej regulácie a dohľadu nad výkonom týchto profesií naprieč rezortmi. "Prijatím návrhu zákona sa pomocou mechanizmov uvedených v návrhu zákona a prostredníctvom komory s nadrezortnou pôsobnosťou zvýši ochrana obyvateľov Slovenskej republiky pred neoprávneným, neodborným, neprofesionálnym výkonom v oblasti psychologickej činnosti a psychoterapeutickej činnosti," priblížil rezort. Návrh zákona má zároveň precizovať a dopĺňať reguláciu a kontrolu povolania psychológ a činnosti psychológov a psychoterapeutov podľa jednotných štandardov vo všetkých rezortoch a umožniť výkon psychoterapeutickej činnosti aj mimo rezortu zdravotníctva. Zákon má tiež zaviesť nadrezortnú pôsobnosť Slovenskej komory psychológov, ktorá má za cieľ združovať psychológov a psychoterapeutov naprieč rezortmi a posilniť chýbajúcu medzirezortnú spoluprácu a optimálnu reguláciu odborných činností vrátane odbornej prípravy. Posilniť sa má aj disciplinárny dohľad bez ohľadu na rezort, v ktorom sa tieto činnosti vykonávajú. Ministerstvo tiež navrhuje povinnú registráciu psychológov a psychoterapeutov, čo má podľa neho zabezpečiť ich presnú evidenciu, prehľad v zastúpení v jednotlivých rezortoch a plánovanie politík na ďalšie zvyšovanie dostupnosti služieb v oblasti duševného zdravia. Rezort predložil návrh zákona v rámci plnenia plánu obnovy ako súčasť reformy starostlivosti o duševné zdravie. Zákon má nahradiť doterajší zákon o psychologickej činnosti a Slovenskej komore psychológov.

Interné oddelenie Nemocnice AGEL Bánovce prejde optimalizáciou. Nemocnica tak postupuje v súlade s reformou optimalizácie nemocníc, ktorá určuje rozsah zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov zo 40-tisícového regiónu. Nemocnica AGEL Bánovce je zaradená medzi nemocnice I. úrovne, čo v praxi znamená, že jej činnosť má byť zameraná na následnú a rehabilitačnú zdravotnú starostlivosť, ambulantnú starostlivosť, jednodňovú operatívu a stacionárnu starostlivosť. Vzhľadom na zaradenie nemocnice a na dlhodobý vývoj charakteru hospitalizácií v bánovskej nemocnici, optimalizáciou prejde aj interné oddelenie. V uplynulých rokoch prevažná časť jeho pacientov vyžadovala hospitalizáciu v rozsahu od jedného do dvoch týždňov, pričom ťažšie stavy boli smerované na vyššie pracoviská v regióne a okolí, čo je v súlade s prebiehajúcou reformou nemocníc. Od tohto trendu sa bude odvíjať aj optimalizácia interného oddelenia. „S platnosťou od 1. marca 2025 bude oddelenie s kapacitou 20 lôžok transformované na Oddelenie dlhodobo chorých II. Určené bude primárne pre pacientov s internistickou diagnózou, ktorých stav vyžaduje hospitalizáciu, zároveň však nie je natoľko vážny, aby bola nutná starostlivosť na vyššom pracovisku. Oddelenie bude určené pre všetky osoby nad 18 rokov, nie iba pre starších pacientov a seniorov. Dĺžka hospitalizácie sa bude odvíjať od zdravotného stavu pacienta a indikácie lekára, v porovnaní so štandardným oddelením dlhodobo chorých môže byť aj kratšia. Pacienti vyžadujúci akútnu starostlivosť budú smerovaní na vyššie pracoviská, kde im bude poskytnutá starostlivosť v rozsahu, aký ich zdravotný stav vyžaduje. Vznikom tohto oddelenia zároveň odľahčíme interné oddelenia nemocníc vyššej úrovne, ktoré sa môžu efektívne zamerať na neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pacienti, ktorí vyžadujú doliečenie, budú smerovaní do našej nemocnice,“ objasnila riaditeľka Nemocnice AGEL Bánovce PhDr. MUDr. Mina Bobocká.

Na Slovensku sa s príchodom jari zvyšuje počet prípadov kliešťovej encefalitídy. V minulom roku sa na toto ochorenie liečilo 635 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, 210 zdravotnej poisťovne Dôvera a 81 poistencov Union zdravotnej poisťovne. Vyplýva to z údajov, ktoré pre TASR poskytla VšZP a súkromné zdravotné poisťovne. Ako priblížila Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie VšZP, z celového počtu pacientov, ktorí sa liečili na kliešťovú encefalitídu bolo 325 mužov, 68 žien a 42 detí do 18 rokov. Hovorca Dôvery Matej Štepiansky uviedol, že medzi ich poistencami dominovali muži (103), nasledovali ženy (88) a detí do veku 18 rokov bolo 19. Žiaková pripomenula, že prevenciou proti encefalitíde je očkovanie. Ozrejmila, že počet poistencov, ktorí sa dali v roku 2024 zaočkovať bol 14 000. Hovorkyňa Union ZP Kristína Balúchová informovala, že celkový počet zaočkovaných pacientov bol 4369, v Dôvere sa zaočkovalo 10 841 poistencov, z toho 6167 detí do 18 rokov. Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Okrem infikovaných kliešťov sa môže prenášať aj niektorými potravinami, pričom rizikové môžu byť najmä nepasterizované výrobky z kozieho a ovčieho mlieka. Dlhodobé následky ochorenia môžu byť rôzneho charakteru - bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, ochrnutie, v rizikových prípadoch sa môže skončiť úmrtím. Podľa odborníkov je najvhodnejšie začať s očkovaním proti ochoreniu v zimných mesiacoch, kedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov. 

Rádiologická klinika Fakultnej nemocnice Trnava otvára od marca 1000 nových termínov pre pacientky na mamografické vyšetrenie prsníka. Informoval o tom hovorca nemocnice Matej Martovič. Ako priblížil, rakovina prsníka je najčastejším onkologickým ochorením u žien na Slovensku. "Napriek pokrokom v liečbe je včasná diagnostika stále najdôležitejším faktorom pre úspešné uzdravenie. Práve preto je skríning rakoviny prsníka nevyhnutný pre ochranu zdravia žien a zvýšenie ich šancí na úplné vyliečenie," doplnil. Skríningové mamografické vyšetrenie dokáže odhaliť nádor v ranom štádiu, keď je ešte malý a neprejavuje sa žiadnymi príznakmi. "Preto Rádiologická klinika FN Trnava otvára od marca nových 1000 termínov, na ktoré sa pacientky môžu objednať online," dodal. Na skríning sa môžu objednať ženy vo veku od 40 rokov. Ženy vo veku od 50 do 69 rokov nepotrebujú žiadanku na vyšetrenie, mimo tohto vekového rozpätia je potrebná žiadanka od gynekológa alebo všeobecného lekára.

Rakovina hrubého čreva a konečníka je na Slovensku najčastejším nádorovým ochorením. V rebríčku európskych krajín nám v prepočte prípadov na 100 000 obyvateľov patrí nelichotivé 7. miesto. Podľa údajov zdravotných poisťovní u nás v roku 2022 pribudlo 3 713 prípadov zhubných nádorov hrubého čreva a konečníka. V roku 2021 zomrelo na rakovinu hrubého čreva v EÚ 132 300 ľudí, čo zodpovedá 11,6 % všetkých úmrtí na rakovinu a 2,5 % z celkového počtu úmrtí z akejkoľvek príčiny. Väčšina bola diagnostikovaná pacientom starším ako 45 rokov. K zvýšeniu rizika vzniku rakoviny prispieva fajčenie, strava bohatá na nasýtené a živočíšne tuky, vysoký kalorický príjem, obezita a aj nedostatok fyzickej aktivity. Rakovina prichádza nenápadne a práve v tom spočíva jej zákernosť. Na začiatku sa neprejavuje bolesťou. Pozitívnou správou však je, že ak je zachytená vo včasnom štádiu, ide o dobre liečiteľné nádorové ochorenie. Ako pripomína aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prevencia je kľúčová, dôležité sú najmä: zníženie nadmerného energetického príjmu, pravidelný pohyb, sekundárna prevencia zameraná na vyhľadávanie včasných foriem ochorenia, ktoré je možné úspešne liečiť a zabrániť tak prepuknutiu rakoviny do pokročilých štádií, testy na okultné (skryté) krvácanie do stolice - Každý človek starší ako 50 rokov má raz za dva roky tento test hradený poisťovňou. 

Viac ako tretina školákov vo veku 7 rokov denne jedáva stravu z rýchleho občerstvenia, na tanieri im naopak chýba ovocie a zelenina. Pätina detí nešportuje ani raz za týždeň. Aj to sú výsledky prieskumu, ktorý koncom roka 2024 realizoval Kaufland v spolupráci so Slovenskou obezitologickou asociáciou, pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Podľa Svetovej obezitologickej federácie bude o desať rokov trpieť nadváhou alebo obezitou každý druhý človek na planéte. Negatívne prognózy sa týkajú aj detí, odborníci u nich predpokladajú nárast tohto závažného ochorenia o viac ako 100 percent. „Detská obezita je obzvlášť závažným problémom, pretože má tendenciu pretrvávať do dospelosti a spôsobuje dlhodobé zdravotné problémy.“ hovorí prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH. V porovnaní s európskymi krajinami je trend nárastu obezity na Slovensku vyšší, čo zdôrazňuje potrebu väčšej pozornosti a opatrení v oblasti prevencie. „Kým ešte v roku 2022 obezita ohrozovala najmä žiakov na druhom stupni základných škôl a vyššie, v súčasnosti tento negatívny trend zaznamenávame už oveľa skôr,“ vysvetľuje doc. PharmDr. Daniela Mináriková, PhD., MSc., MPH, členka Výboru Slovenskej obezitologickej asociácie. Obezita znižuje kvalitu života dospelým i deťom. Ohrozuje ich vysoký krvný tlak, cukrovka, hormonálne poruchy, dýchacie alebo ortopedické problémy. „Deti si svoje stravovanie nenastavili samé, väčšinou kopírujú stravovacie návyky svojich rodičov. Je dôležité vnímať jedlo ako palivo pre telo, ktoré netreba vymieňať za energeticky bohaté, no nutrične chudobné náhrady. Neodporúča sa používať jedlo ako odmenu,“ dodáva docentka Ľubomíra Fábryová. Svetový deň obezity sme si pripomenuli 4. marca. K téme sa vyjadril aj minister zdravotníctva Kamil Šaško vo videu na svojich sociálnych sieťach.

A v téme obezity ešte ostaneme. Pri príležitosti Svetového dňa obezity Slovenská obezitologická asociácia spolu so Slovenskou sexuologickou spoločnosťou upozornila, že obezita negatívne ovplyvňuje aj sexuálny život pacientov. Upozornili tiež na riziká obezity ako chronického ochorenia, ktoré patrí do ambulancie lekára. "Obezita je komplexné ochorenie a vyžaduje holistický prístup k liečbe - stanovenie dlhodobých cieľov, behaviorálne a výživové intervencie, farmakologickú liečbu a v niektorých prípadoch aj bariatricko/metabolickú chirurgiu. V manažmente obezity nevyhnutne smerujeme k zmene paradigmy," konštatovala prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová. Dodala, že nové diagnostické a liečebné kritériá ponúkajú dlhodobý, štrukturalizovaný a personalizovaný prístup, ktorý umožní efektívnejšie výsledky, než dočasné zníženie telesnej hmotnosti. Odborníci uviedli, že obezita stále ostáva jedným z najvýznamnejších problémov verejného zdravia nielen z dôvodu narastajúcej prevalencie, ale najmä asociácie so širokým spektrom ďalších chronických ochorení. "Jej dosah sa prejavuje aj v oblasti intimity a sexuálneho zdravia," priblížila asociácia a špecifikovala, že až 40 percent mužov trpí nadváhou alebo obezitou. Ako ďalej ozrejmila, obezita u mužov často vedie k hormonálnym zmenám, najmä k zníženiu hladiny testosterónu, čo môže spôsobiť pokles libida, erektilnú dysfunkciu a problémy s plodnosťou. Nadmerná hmotnosť tiež podľa nich zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, ktoré negatívne ovplyvňujú prekrvenie a funkciu pohlavných orgánov. "Liečba obezity nie je len otázkou vzhľadu, ale predovšetkým zdravia a kvality života. Redukcia hmotnosti môže výrazne zlepšiť hormonálnu rovnováhu, zvýšiť sexuálnu výkonnosť a obnoviť sebavedomie v intímnom živote," uzavrel sexuológ zo Slovenskej sexuologickej spoločnosti Igor Bartl.

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca otvorili nové moderné Mamárne centrum. “Pri rekonštrukcii a vybavení priestorov sme veľký dôraz kládli na vytvorenie príjemného prostredia a na zabezpečenie súkromia a intimity pacientov. Centrum je vybavené novým mamografom a kvalitnými ultrazvukovými prístrojmi. Kombinácia digitálneho mamografu a ultrazvukových prístrojov s vysokým rozlíšením umožňuje vysokú diagnostickú presnosť pri minimalizácii radiačnej záťaže. Verím, že sme dnes urobili významný krok smerom k zlepšeniu prognózy pacientov s onkologickým ochorením prsníka,“ vyjadril sa predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA. Mamografické pracovisko Kliniky rádiológie UPJŠ LF a Nemocnice AGEL Košice-Šaca, a. s. bolo zaradené do siete mamografických pracovísk v populačnom skríningu rakoviny prsníka po splnení všetkých požiadaviek v roku 2021, ako jedno zo štyroch pracovísk na východnom Slovensku, v rámci kraja ako jediné certifikované skríningové pracovisko. Veľkou výhodou je úzka spolupráca Mamografického pracoviska Kliniky rádiológie s chirurgickou mamárnou, tzv. prsníkovou ambulanciou, v ktorej sa vyšetrujú pacientky s klinickými príznakmi ochorenia prsníkov. Na základe výsledkov rádiologických zobrazovacích vyšetrení a biopsie je pacientke navrhnutý ďalší liečebný postup a následná pooperačná starostlivosť. V prípade nutnosti je pacientka nasmerovaná na onkologické pracovisko. Pacientky, ktoré sa chcú objednať do nového Mamárneho centra tak môžu urobiť prostredníctvom call centra v pracovných dňoch v čase od 7:00 do 15:00. Mamografické vyšetrenie je bezplatné a nárok naň majú na pracovisku v Nemocnici AGEL Košice-Šaca všetky ženy s platným zdravotným preukazom na Slovensku.

Zdravotná poisťovňa Dôvera predstavila novinku v podobe príspevku na starostlivosť o zuby, ktorý má uľahčiť prístup k zubnej starostlivosti pre jej poistencov. Deti poistené v Dôvere môžu získať až 5-krát v roku príspevok v sume 30 eur na dentálnu hygienu, na ošetrenie alebo na pečatenie zubov u zmluvného zubného lekára. Dospelí môžu získať 2-krát v roku príspevok 30 eur na dentálnu hygienu. Podmienkou na získanie príspevku je absolvovanie preventívnej prehliadky u zubného a všeobecného lekára. Ako uviedla Renáta Molnárová, manažérka vývoja produktov a digitálnych služieb, novinka je súčasťou širších zmien v poisťovni, ktoré prebiehajú už niekoľko rokov. Medzi ďalšie benefity patrí Lekár na diaľku, podpora duševného zdravia a riešenie kožných problémov bez návštevy ambulancie. Dôvera sa zaviazala každý rok predstaviť aspoň jeden benefit, ktorý zjednoduší prístup k zdraviu alebo zdravotnej starostlivosti. 

K zubným benefitom vydala aktuálne stanovisko aj štátna poisťovňa. „Sme presvedčení, že naši poistenci najlepšie vedia, aká forma benefitu je pre nich najvýhodnejšia, a preto je voľba na nich,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matúš Jurových. V rámci tzv. peňaženky zdravia ponúka poisťovňa každému poistencovi ročne benefit vo výške až 100 eur, resp. až 800 eur pre rodiny. Zubné benefity sú pre poistencov atraktívne, na čo reaguje aj štátna poisťovňa už avizovaným rozšírením tohto benefitu v blízkej dobe. U zmluvných stomatológov poisťovňa aktuálne ponúka rozšírenú úhradu zdravotnej starostlivosti o lokálnu anestéziu pre všetkých detských pacientov do dovŕšenia 10 rokov. Spektrum výkonov, pri ktorých sa anestézia uhrádza zahŕňa  napríklad extrakcie, výkony záchovnej stomatológie či chirurgickej stomatológie. „Ako líder v oblasti zdravotného poistenia aktívne reagujeme na potreby poistencov a vyvíjame seriózne produkty a benefity, ktoré poistenec aj prakticky využije. Nie sú len pekným marketingovým lákadlom s množstvom podmienok a obmedzení,“ zdôraznil Jurových. 

Ženy myslia na prevenciu zodpovednejšie než muži. Dokazujú to štatistiky Union zdravotnej poisťovne, ktorá konštatuje aj to, že zdravotné problémy žien sa líšia od zdravotnej starostlivosti, ktorú potrebujú muži. Najčastejším dôvodom hospitalizácie je neprekvapivo pôrod. Ženy absolvujú preventívne prehliadky častejšie než muži, u poisteniek UNION zdravotnej poisťovne to platí u všeobecného lekára aj u stomatológa a zaujímavosťou sú aj rozdiely v potrebách zdravotnej starostlivosti. 

Obsah dnešného súhrnu správ zo zdravotníckeho sektora sme týmto vyčerpali. Teším sa na vás opäť nabudúce pri ďalšom vydaní MEDI Novín na TV Doktor. 

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Dodatočné súbory cookies používame na vykonávanie analýz používania webových stránok a na kontrolu účinnosti marketingových opatrení. Súhlas s používaním súborov cookies vyjadríte kliknutím na tlačidlo "Súhlasím".