Odpovedá MUDr. Boris Pekárek, PhD.

Sezóna 1 - Epizóda 31

21.06.2023

Na kolonoskopiu môže pacienta poslať viacero zdravotníckych profesionálov v závislosti od krajiny a zdravotného systému. Tu sú niektorí z možných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí môžu pacienta poslať na kolonoskopiu:

  1. Všeobecný lekár: Ak máte príznaky alebo sťažnosti, ako napríklad časté stolice, krv v stolici, bolesti brucha alebo iné problémy s tráviacim systémom, môžete sa najskôr obrátiť na rodinného lekára. Ten vás môže poslať na kolonoskopiu na základe svojho klinického posúdenia a podozrenia na ochorenie hrubého čreva.

  2. Gastroenterológ: Ak sa u vás už diagnostikovalo tráviace ochorenie alebo máte podozrenie na ochorenie hrubého čreva, môže vás odkázať na kolonoskopiu gastroenterológ, ktorý je špecialista v oblasti tráviaceho traktu.

Odporúča sa kolonoskopia z viacerých dôvodov:

  • Skríning hrubého čreva: Kolonoskopia je dôležitá pre skríning a prevenciu kolorektálneho karcinómu, čo je druhý najbežnejší druh rakoviny na svete. Prostredníctvom kolonoskopie je možné odhaliť podozrivé polypy alebo nádory, ktoré môžu byť predmetom odstránenia a predchádzania vzniku rakoviny hrubého čreva.

  • Diagnostika a monitorovanie ochorení hrubého čreva: Kolonoskopia sa používa na diagnostiku ochorení, ako sú zápalové ochorenia čreva (napr. Crohnova choroba, ulcerózna kolitída) alebo iné patologické stavy hrubého čreva. Taktiež sa používa na monitorovanie stavu pacientov s existujúcimi ochoreniami hrubého čreva.

  • Vyšetrenie príznakov: Ak máte príznaky, ako napríklad krv v stolici, nepravidelná stolica, silné bolesti brucha alebo iné tráviace problémy, kolonoskopia môže byť vykonaná na identifikáciu príčiny a presnú diagnózu.

Počas kolonoskopie sa vyšetruje vnútro hrubého čreva pomocou špeciálneho nástroja nazývaného kolonoskop. Lekár môže skontrolovať stav sliznice čreva, vyhľadať polypy, nádory, zápalové zmeny alebo iné patologické stavy. V niektorých prípadoch je možné počas kolonoskopie odstrániť polypy alebo odobrať vzorky tkaniva na ďalšie vyšetrenie (biopsia).

Na najčastejšie otázky z ordinácie gastrológa opovedá MUDr. Boris Pekárek, PhD., primár gastroenterologického oddelenia NOÚ.