Kolorektálny karcinóm

Sezóna 1 - Epizóda 4

24.05.2023

Ďalšia epizóda »

Rakovina hrubého čreva je zhubný nádor vychádzajúci z vnútornej steny hrubého čreva alebo konečníka, je najčastejším typom rakoviny tráviaceho traktu. Na Slovensku je druhým najčastejším typom rakovinyIde o multifaktoriálny chorobný proces, ktorého etiológia zahŕňa genetické faktory, environmentálne expozície (vrátane stravy) a zápalové zmeny tráviaceho traktu. 

Diagnostika

Spočíva v anamnéze a fyzikálnom vyšetrení. Vyšetrenie tela na kontrolu zdravotných príznakov vrátane kontroly príznakov choroby, ako sú hrčky alebo čokoľvek iné, čo sa zdá nezvyčajné. Anamnéza pacientových zdravotných návykov, minulých chorôb, liečebných postupov rodinná anamnéza.

Digitálne rektálne vyšetrenie

Vyšetrenie konečníka. Lekár vloží namazaný prst v rukavici do konečníka, aby nahmatal hrčky alebo čokoľvek iné, čo tam nepatrí.

Test na okultné krvácanie zo stolice (FOBT)

Test na kontrolu stolice na prítomnosť krvi, ktorú možno vidieť iba mikroskopom. Malá vzorka stolice sa umiestni na špeciálnu kartu alebo do špeciálnej nádoby a vráti sa lekárovi alebo laboratóriu na testovanie. Krv v stolici môže byť znakom polypov, rakoviny alebo iných chorobných stavov.

Vyšetrenie krvi

Laboratórny nález pri ochorení nie je špecifický. Ľudia s rakovinou hrubého čreva môžu ale nemusia mať anémiu, z onkomarkerov môžu byť zvýšené CEA (karcioembryonálny antigén), CA 19-9 a zriedka CA 125.

Irigografia

Je RTG vyšetrenie hrubého čreva, pri ktorom sa do konečníka tenkou hadičkou vpúšťa báryová kontrastná látka. Následne sa brucho snímkuje röntgenom a vznikne obraz hrubého čreva. Výsledkom vyšetrenia je vizualizácia sliznice hrubého čreva a jeho nerovnosti, ktoré môžu značiť polyp, nádor alebo zápalové ochorenie.

Sigmoidoskopia

Postup na zistenie polypov, iných abnormalít alebo rakoviny vo vnútri konečníka a sigmoidného (esovitého) hrubého čreva. Kolonoskop sa zavedie cez konečník do esovitého hrubého čreva. Kolonoskop môže mať tiež nástroj na odstránenie polypov alebo odber vzoriek tkaniva, ktoré sa vyšetrujú pod mikroskopom na prítomnosť rakoviny.

Kolonoskopia

Vyšetrenie na zistenie polypov, abnormalít alebo rakoviny vo vnútri konečníka a celého hrubého čreva. Vyšetrenie sa vykonáva po predchadzajúcej príprave čreva (vyprázdnení) pomocou preháňadla a jednodennej hladovky. Vyšetrenie je možné realizovať bez medikácie, v ľahkej sedácii alebo v celkovej anestéze. Počas vyšetrenia je možné vybrať polypy alebo odobrať vzorky nádoru na histologické vyšetrenie.

Virtuálna kolonoskopia

Postup, ktorý využíva sériu röntgenových lúčov nazývaných počítačová tomografia na vytvorenie série snímok hrubého čreva. Počítač spája obrázky a vytvára podrobné obrázky, ktoré môžu zobrazovať polypy a čokoľvek iné, čo sa na vnútornom povrchu hrubého čreva zdá nezvyčajné. Tento test sa tiež nazýva kolonografia alebo CT kolonografia. Nevýhodou vyšetrenia je nemožnosť odstrániť patologické tkanivo a odobrať vzorku tkaniva.

Biopsia

Odber vzoriek patologického tkaniva na histologické vyšetrenie pod mikroskopom patológom. Vždy je nutnou súčasťou diagnostiky rakoviny hrubého čreva.

Hosťom relácie Ordinácia s MUDr. Romanom bol MUDr. Miloš Bubán, gastroenterológ z GASTROCENTRUM BAJKALSKÁ s.r.o.