Nádor hrubého čreva

Sezóna 2 - Epizóda 10

01.04.2024

Ďalšia epizóda »

Nádory hrubého čreva sú nekontrolované bunkové rastové zmeny, ktoré sa môžu vyskytnúť v hrubom čreve. Medzi najčastejšie typy nádorov hrubého čreva patria adenokarcinómy, čo sú nádory vychádzajúce z epiteliálnych buniek v stenách hrubého čreva.

Príznaky nádorov hrubého čreva môžu zahŕňať:

  1. Zmeny v črevnom pohybe, ako je zápcha, hnačka alebo striedanie medzi týmito dvoma stavmi.

  2. Krvácanie z konečníka alebo výkalov, ktoré môžu byť viditeľné vo výkaloch alebo sa môžu prejaviť ako čierne, katranovité stolice.

  3. Bolesť v bruchu, často lokalizovaná v spodnej časti brucha.

  4. Únavnosť, nechutenstvo alebo úbytok hmotnosti bez známeho dôvodu.

  5. Zmeny vo vnútornom čistení tela, ako sú anémia (nízky počet červených krviniek) alebo zvýšené hladiny niektorých bielkovín v krvi.

Diagnóza nádorov hrubého čreva zahŕňa často kolonoskopiu a biopsiu, kde sa odoberú vzorky tkaniva na vyšetrenie pod mikroskopom. Liečba môže zahŕňať chirurgické odstránenie nádoru, chemoterapiu, zmenu stravovamia a životného štýlu. Prevencia nádorov hrubého čreva zahŕňa pravidelné preventívne vyšetrenia, ako je kolonoskopia a zdravý životný štýl, vrátane vyváženej stravy bohatej na vlákninu, pravidelného cvičenia a vyhýbania sa rizikovým faktorom, ako je nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie.

Viac v relácii Ako na to s MUDr. Milošom Bubánom.