Crohnova choroba
07.04.2022
Chronické ochorenie postihujúce črevá, najčastejšie tenké črevo a hrubé črevo. Ide o nešpecifický črevný zápal, ktorý najčastejšie postihuje koniec tenkého čreva a oblasť pred prechodom hrubého čreva, pričom tieto postihnuté oblasti sú obvykle oddelené úplne zdravou časťou, ktorú zápal nepostihol.
Najčastejšie ochorenie postihne ľudí vo veku od 20 do 40 rokov, ale čoraz častejšie sú aj prípady, kedy sa tento chronický zápal prejavil aj vo vyššom veku nad 60 rokov. Choroba sa prejavuje obdobiami vzplanutia, kedy sú príznaky veľmi intenzívne a obdobiami, kedy pacient nepociťuje žiadne problémy a prejavy choroby. Hoci ide o ochorenie, ktoré vzniká väčšinou na základe genetickej predispozície, veľký vplyv má na vznik a priebeh choroby aj životný štýl.
Príznaky
- bolesti brucha
- dlhodobé a nepríjemné hnačky a problémy so stolicou, hnačky a stolica môžu byť s prímesou slizníc alebo dokonca krvi
- kŕče v bruchu
- strata telesnej hmotnosti
- zvracanie alebo zástava plynov
- prítomné prejavy a príznaky tohto zápalového ochorenia aj v iných častiach tela.
- mierne zvýšená teplota
- bolesti kĺbov
- kožné problémy, napríklad vyrážky, niekedy dochádza dokonca k zápalom dúhovky
- vznik obličkových alebo žlčníkových kameňov
Príčiny
Presná príčina nie je známa, vo väčšine prípadov ide o nerovnováhu prozápalových a protizápalových mediátorov, veľkú úlohu zohráva genetická dispozícia. Spolu s chorobou sa vyskytnú aj rôzne bakteriálne infekcie, ktoré môžu mať tiež vplyv na jej priebeh a prejavy. Škodlivý vplyv na črevá ale môže mať aj strava s nadbytkom rafinovaných cukrov či nerozpustnou vlákninou, ale aj fajčenie a antibiotiká, ktoré môžu priebeh zhoršiť.
Diagnostika
Treba vylúčiť iné ochorenia čriev, ktoré sa môžu prejavovať veľmi podobnými symptómami ako Crohnova choroba. Vyšetrenie je na základe anamnézy, kedy lekár vyhodnotí príznaky, ale hlavne na základe kolonoskopiealebo zobrazovacích metód ako RTG kedy je možné zhodnotiť rozsah a oblasť poškodenia. Veľakrát ochorenia začína podobne ako zápal slepého čreva a tak je diagnostika v určitej miere nejednoznačná v zárodku, o nejaký čas sa ale choroby odlíšia.
Liečba
Dlhodobý proces, ktorý začína najmä režimovými opatreniami. Pacient musí zanechať náročnejšie fyzické aktivity a zmeniť aj jedálniček smerom k diéte. Dodržuje sa teda diéta, čomu treba prispôsobiť aj recepty, ale obmedziť aj šport a náročnejšie aktivity.
Dôležité je prijímať potravu tak, aby čo najmenej zaťažovala tráviaci trakt, aby bola strava mechanicky nenáročná na prechod podráždenými a zapálenými časťami. Okrem toho môže byť individuálne u každého pacienta, aké potraviny mu črevo upokoja, alebo naopak podráždia. Všeobecne sa odporúča prijímať najmä nenasýtené mastné kyseliny, ktoré obsahujú najmä ryby.
Okrem diéty spočíva liečba aj vo farmakologickej forme, najmä liečiv s protizápalovým účinkom na črevnú sústavu. Pri ťažšom priebehu ochorenia sa predpisujú aj kortikoidy a imunosupresíva, ktoré môžu potlačiť krátkodobo imunitné a zápalové reakcie v tráviacej sústave. Dôležité sú aj probiotiká. Pokiaľ konzervatívna liečba nezaberie, môže sa vykonať chirurgické odstránenie postihnutých častí tráviacej trubice, avšak prognóza už pri zachovaní diéty je dobrá.