Bolesť brucha
Abdominálnu bolesť, alebo jednoduchšie nazývanú - bolesť brucha, mnohí dobre poznáme už od detstva. Ak je tento pocit pomerne krátkotrvajúci a mierny, zväčša prejde rovnako rýchlo ako začal a nie je potrebné panikáriť, pretože veľakrát sa jedná len o to, že sme zjedli niečo, čo nášmu žalúdku nebolo dvakrát pochuti.
Príčiny však môžu byť rôzne, týkať sa môžu aj nervového, kardiovaskulárneho, či močovo-pohlavného systému, no prevažuje najmä jeden – a to práve tráviaci trakt, teda tzv. kráľ tejto oblasti.
Typy bolesti brucha
- Parietálna – tento typ bolesti je vyznačený svojou dobrou lokalizovateľnosťou a ohraničením; vyskytuje sa napríklad pri podráždení brušnej steny zápalom
- Viscerálna – tupá, ťažko lokalizovateľná; vzniká pri dráždení vnútorných orgánov
- Prenesená – častá, diagnosticky významná bolesť; pociťovaná na inom mieste ako je zdroj bolesti (žlčník pod pravú lopatku)
- Kolika – rytmické striedanie slabej a silnej bolesti; spôsobujú ju kŕčovité kontrakcie hladkej svaloviny brušných dutých orgánov (žlčníková, abdominálna, renálna kolika)
- Mimoútrobná – pôvod bolesti nie je v brušnom orgáne; napríklad kardiálna bolesť, koreňová bolesť pri ochorení chrbtice
Typy bolesti brucha podľa trvania:
- Akútna – niekoľko hodín - dní
- Chronická – týždne - mesiace
- Progresívna – mierny začiatok, postupné zhoršovanie bolesti
Kde to bolí?
Podľa miesta bolesti možno často predpokladať, o ktorý orgán by sa mohlo jednať.
- Oblasť v strede pod rebrami – žalúdok, žlčník, dvanástnik
- Ľavá horná časť – žalúdok, pankreas, slezina
- Pravá horná časť – pečeň, žlčové cesty, žlčník
- V podbrušku – hrubé črevo, tenké črevo, slepé črevo, maternica, vaječníky
Je potrebné si všímať, či pociťovaná bolesť býva nalačno alebo po jedle, ráno alebo v noci.
Takýmto spôsobom sa dá odlíšiť napríklad vred žalúdka a duodena (dvanástnika).
Vred žalúdka sa prejavuje bolesťou krátko po konzumácii potravy, zatiaľ čo vred dvanástnika 2-3 hodiny po jedle. Taktiež bolesť dvanástnika môže pacienta budiť počas noci.
Iné príznaky, ktoré by mohli sprevádzať bolesť a nemali by byť ignorované:
- Hnačka
- Zápcha
- Nechutenstvo
- Bledosť
- Zvýšená teplota
- Nafukovanie / plynatosť
- Grganie
- Krvácanie (pri vracaní alebo v stolici)
- Farba stolice, farba moču
- Potenie
- Pocit na vracanie (nauzea)
- Sťažené dýchanie
- Zastavené vetry
- Iná bolesť (hlavy, chrbta, hrudníka)
Pravdepodobné príčiny
- Tráviaci trakt – zápal; ileus (nepriechodnosť čriev); vredy; intolerancia laktózy, lepku, histamínu;
- Močovo-pohlavný systém – zápaly; obličkové kamene; menštruácia;
- Respiračné a kardiálne ťažkosti z hrudníka
- Radikulopatia z chrbtice (ochorenia stavcov)
- Metabolické ochorenia (cukrovka)
Diagnostika
Pri abdominálnej bolesti je dôležité testovanie baktérie Helicobacter pylori, ktorá môže byť dôvodom vzniku gastritídy a vredov. Prítomnosť tejto baktérie sa zisťuje zo vzoriek odobratých biopsiou žalúdočnej sliznice pri endoskopickom vyšetrení, testovaním produkcie ureázy touto baktériou. Taktiež sa môžu zisťovať antigény H.pylori v stolici.
Preferovanou diagnostickou metódou je už vyššie spomenutá endoskopia, vhodná najmä pre pacientov s peptickou vredovou chorobou.
Ďalším pomocným diagnostickým nástrojom je röntgenový snímok hrudníka u pacientov s akútnym prejavom, ktorý môže svedčiť o perforácii, resp. prederavení.
U pacientov s gastrointestinálnym krvácaním môže byť nápomocná angiografia, ktorá zobrazí zdroj krvácania.
S bolesťami brucha sa stretol každý minimálne raz za život, a tak nie je prekvapením, že je to jedna z najčastejších príčin vyhľadávania odbornej pomoci.
Najmä v dnešnej dobe je v gastroenterologických ambulanciách stále viac a viac intolerancií na rôzne potraviny, hlavne teda na laktózu či lepok. Tráviaci trakt sa nám snaží ukázať svoju nespokojnosť nie len cez bolesť v jeho oblasti, ale napríklad aj na pokožke vo forme pupienkov.
Tento úžasný systém so svojím vlastným nervovým systémom sa dennodenne stará, aby celé naše telo malo, čo potrebuje, a tak mu to dobrou životosprávou skúsme oplatiť.