Výživa onkologických pacientov
Sezóna 1 - Epizóda 5
05.09.2023
Výskum posledných desaťročí ukazuje, že rozvoj nádorového ochorenia môže do veľkej miery súvisieť s výživou. Ako rizikové faktory sa uvádzajú najmä nadmerný príjem mäsa, živočíšnych tukov a zároveň nízky príjem vlákniny, ovocia a zeleniny. Predpokladá sa, že až tretina nádorových ochorení môže súvisieť s tým, ako sa stravujeme. Keď sa nádorové ochorenie rozvinie, človek sa zväčša sústredí aj na oblasť výživy.
Výživa je teda – najmä z pacientskeho hľadiska - veľkou témou onkológie. V podmienkach slovenského zdravotného systému sa však výrazne podceňuje. Svedectvom je aj fakt, že na Slovensku existuje doposiaľ len jediná výživová poradňa pre onkologických pacientov – v Národnom onkologickom ústave v Bratislave.
Výživový stav onkologického pacienta vplýva na celkovú prognózu aj priebeh liečby ochorenia, keďže samotné ochorenie a jeho liečba často sprevádza chudnutie a tráviace ťažkosti. Výživa vplýva na faktory, ako pacient zvládne liečbu a jej nežiaduce účinky.
V relácii s nutričnou terapeutkou Národného onkologického ústavu sa dozviete, že:
- Neúmyselné chudnutie pri nádorovom ochorení pozorujú pacienti neraz už pred stanovením diagnózy alebo počas liečby. Ako stav chudnutia stabilizovať alebo zvrátiť? Všeobecne sa odporúča zaviesť tzv. výživnú diétu, ktorá zahŕňa dostatočný prísun energie a bielkovín aj v malom objeme stravy. Netreba sa obávať ani tukov a sacharidov. Možnosťou ako zlepšiť výživový stav pacienta, sú aj prípravky výživy vo forme tzv. sippingu (popíjania) či podávanie enterálnej výživy.
- Všeobecné odporúčania vo výžive onkologických pacientov zahŕňajú plnohodnotnú, výživnú a pestrú stravu. Mala by obsahovať dostatok energie a živín, sacharidov, bielkovín, tukov aj vitamínov a minerálnych látok. Dôležité je aj primerané množstvo celozrnných potravín, ovocia, zeleniny a strukovín, ak ich pacient dobre toleruje. Rovnako k plnohodnotnej strave patrí aj dostatočný prísun bielkovín vajec, mliečnych výrobkov, mäsa a rýb.
- Diéta počas onkologického ochorenia, by mala byť predpísaná lekárom. Pacient by tiež mal rešpektovať svoj momentálny stav a chute napr. počas chemoterapií (môže preferovať dusenú zeleninu, kompótové ovocie či colové nápoje). Neodporúča sa paušálne vylučovať mäso, mliečne výrobky alebo biele pečivo a múku. Ak pacient nemá intoleranciu na tieto potraviny, alebo nemá predpísanú konkrétnu diétu lekárom, mali by byť tieto potraviny normálnou súčasťou jedálnička. Neexistuje žiadna preukázaná protinádorová diéta. Pokusy pacientov odmietnuť liečbu a poraziť rakovinu diétou nedopadajú dobre a sú nebezpečné.
- Vedľajším efektom liečby môže byť aj priberanie na váhe, čo je častým nežiaducim účinkom napríklad pri hormonálnej liečbe karcinómu prsníka. Chudnutie pacientok býva ťažké vzhľadom na únavu, obmedzené možnosti športovať a odporúčania v stravovaní počas liečby, ktoré by nemali zahŕňať radikálne redukčné diéty.
- Počas liečby je potrebné vyhýbať sa niektorým potravinám ako grapefruit, pomelo, čaj a výživové doplnky z ľubovníka, ktoré môžu znižovať účinok chemoterapie. Rovnako je vhodné počas liečby obmedziť alkohol. Pacienti so zníženou imunitou, nízkymi hodnotami bielych krviniek majú vylúčiť niektoré potraviny so živou bakteriálnou kultúrou, aby nedošlo k infekcii z potravín.
hosť: nutričná terapeutka MSc. Petronela Forišek Paul
Pôsobí v nutričnej poradni Národného onkologického ústavu a v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied. Zameriava sa na výskum črevného mikrobiómu. Je hlavnou odbornou garantkou pre oblasť výživy na portáli onkoinfo.sk.
Relácia vznikla v spolupráci TV Doktor a portálu onkoinfo.sk