Mimočrevné reumatické prejavy IBD ochorenia

Sezóna 2 - Epizóda 2

15.02.2024

Ďalšia epizóda »

Vítam vás v našej relácii IBD POD KONTROLOU. Moje meno je Veronika Ivančíková a som predsedníčkou pacientskej organizácie Slovak Crohn Club.Keďže sa pacienti s IBD, čiže Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou často stretávajú aj s mimočrevnými reumatickými ťažkosťami, pozvala som si do dnešného dielu erudovanú reumatologičku pani doktorku Lenku Tarabčákovú. 

Reumatické prejavy sú komplikáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť u jedincov trpiacich zápalovými črevnými ochoreniami (IBD), ako sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Tieto prejavy sú dôsledkom imunitnej reakcie a zápalu, ktorý môže postihnúť nielen črevá, ale aj iné časti tela. Niektoré z reumatických prejavov spojených s IBD zahŕňajú:

Artritída: Zápal kĺbov, ktorý môže byť podobný reumatoidnej artritíde a spôsobovať bolesť, opuchy a obmedzenú pohyblivosť.

Ankylozujúca spondylitída: Zápal chrbtice, ktorý môže viesť k stuhnutosti a bolesti v dolnej časti chrbta.

Sakroileitída: Zápal kĺbov medzi chrbticou a panvou, čo môže spôsobiť bolesť v dolnej časti chrbta a panvovej oblasti.

Tieto reumatické prejavy môžu spôsobiť značné nepohodlie a ovplyvniť kvalitu života pacienta s IBD. Preto je dôležité, aby boli riadne diagnostikované a liečené v spolupráci s odborným lekárskym tímom, ktorý môže zahŕňať gastroenterológov a reumatológov.