Inovatívne formy liečby IBD ochorenia

Sezóna 2 - Epizóda 1

Ďalšia epizóda »

Vitajte milí diváci opäť v našej relácii IBD POD KONTROLOU. V dnešnom dieli si povieme o téme Inovatívne formy liečby IBD ochorenia. Pozvala som si odborníka, gastroenterológa pána doktora Igora Šturdíka, ktorý nám k tejto téme povie viac.

Zápalové črevné ochorenia (IBD), ktoré zahŕňajú ochorenie Crohnovej a ulceróznu kolitídu, sú chronické autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú tráviaci systém. Liečba IBD zahŕňa rôzne prístupy, od tradičných metód, ako sú lieky, po nové a inovatívne terapie. 

  1. Biologická terapia: Biologické lieky sú vytvorené z živých organizmov alebo ich častí a cieľovo pôsobia na špecifické molekuly v tele, ktoré prispievajú k zápalu. 

  2. Jednotlivé dávky liekov: Niekedy sa predpisujú vyššie dávky liekov, aby sa rýchlejšie dosiahol účinok, a potom sa dávky postupne znižujú na udržiavacie množstvo.

  3. Stem cell therapy: Liečba kmeňovými bunkami sa skúma ako potenciálna metóda na regeneráciu poškodených tkanív v črevách. Táto terapia si vyžaduje odobratie kmeňových buniek z pacienta, ich úpravu a následné vrátenie do tela.

  4. Fekálne mikrobiotické transplantácie (FMT): FMT sa skúma ako možný spôsob obnovy rovnováhy mikrobiómu v črevách pacientov s IBD. Procedúra zahŕňa presunutie zdravých mikroorganizmov z výkalov darcu do čreva pacienta.

  5. Využitie umelých inteligentných systémov: V oblasti monitorovania pacientov s IBD sa využívajú technológie umelého učenia na sledovanie symptómov a predpovedanie exacerbácií choroby.

  6. Dietetické a výživové intervencie: Štúdie ukázali, že určité diéty a výživové zmeny môžu pomôcť v riadení symptómov IBD. Patrí sem napríklad redukcia konzumácie zápalových potravín a výživová podpora.

  7. Nanotechnológia v liečbe: Výskum nanotechnológií skúma možnosti cieleného doručovania liekov do postihnutej oblasti čriev s minimálnymi vedľajšími účinkami.

Nie všetky tieto metódy sú v súčasnosti štandardnou praxou a ich účinnosť a bezpečnosť sú predmetom ďalšieho výskumu a klinických skúšok. Pred začatím akýchkoľvek nových foriem liečby je dôležité konzultovať s lekárom, ktorý môže poskytnúť informácie o najnovších výskumných objavoch a prípadne odporučiť vhodnú liečbu pre konkrétny prípad.