MEDI Noviny 29. 06. 2024
Sezóna 2 - Epizóda 26
29.06.2024
Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:
Národný onkologický ústav predstavil revolučnú CAR-T bunkovú terapiu na liečbu lymfómov a leukémií.
ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková rázne odsúdila fyzické útoky na zdravotníkov.
zdravotné poisťovne budú od septembra hradiť nové lieky na cukrovku a ďalšie chronické ochorenia.
Národný onkologický ústav v Bratislave predstavil ako prvý na Slovensku revolučnú CAR-T bunkovú terapiu určenú pre pacientov s lymfómom a leukémiou. Táto inovatívna liečba založená na geneticky modifikovaných bielych krvinkách ponúka novú nádej pre pacientov, ktorým neúčinkujú bežné liečebné metódy. CAR-T terapia (Chimeric Antigen Receptor T-cell) predstavuje prelom v boji proti rakovine. Jej princíp spočíva v tom, že pacient poskytne svoje vlastné T-bunky, ktoré sú následne geneticky upravené a namnožené v zahraničnom laboratóriu. Upravené T-bunky sa potom vrátia pacientovi späť do tela, kde pomáhajú rozpoznať a zničiť rakovinové bunky. Hlavný prínos tejto terapie spočíva v jej zvýšenej účinnosti u pacientov s nepriaznivou prognózou. Terapia je určená najmä pre pacientov, u ktorých sa choroba rýchlo vrátila alebo je odolná voči bežnej liečbe, ako napríklad chemoterapii. Prezident Kliniky onkohematológie I. NOÚ Andrej Vranovský vyzdvihuje, že táto liečba môže mať zásadný vplyv na prognózu niektorých nevyliečiteľných pacientov.
V sobotu 22. júna došlo na Centrálnom prijímacom oddelení Nemocnice akademika Ladislava Dérera na Kramároch k fyzickému útoku. Počas neho utrpeli zranenia dvaja zdravotníci a jeden pacient. Agresívnym útočníkom bol 44-ročný muž, ktorého do nemocnice priviezla Záchranná zdravotná služba. Približne 15 minút po prevoze napadol agresívny pacient najskôr čakajúceho pacienta, ktorému prišla na pomoc sestra z ambulancie. Následne útočník zaútočil aj na ňu, bil ju do tváre a zhodil ju na zem. Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská. Mužovi hrozia až tri roky za mrežami. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z trestného činu výtržníctva v súbehu s trestným činom ublíženia na zdraví spáchaného na chránenej osobe 44-ročnému Zdeněkovi J. z Bratislavy. Informoval o tom bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková rázne odsúdila akékoľvek fyzické útoky na našich zdravotníkov zo strany pacientov. Podľa Dolinkovej je takéto agresívne a arogantné správanie voči lekárom a zdravotníkom v našej spoločnosti absolútne neprijateľné. Zdravotníci nesmú byť vystavovaní verbálnym ani fyzickým útokom. Ako ďalej povedala, v pondelok 24. júna na rokovaní Rady vlády pre prevenciu kriminality navrhli zvýšenie sankcií za útoky na zdravotníkov. Na túto tému intenzívne rokuje aj s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Dolinková dodala, že navrhovanými opatreniami chcú ochrániť ľudí, ktorí sa starajú o naše zdravie a životy.
Počas tlačovej konferencie Slovenskej lekárskej komory, ešte minulý týždeň 21. Júna, sa k nárastu agresívneho správania pacientov a ich rodinných príslušníkov voči lekárom, zdravotným sestrám a ostatným zdravotníckym pracovníkom vyjadril aj prezident komory MUDr. Jaroslav Šimo, PhD.
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky bola vo štvrtok 27. júna vyhlásená mimoriadna situácia. Z dôvodu intenzívnych daždov došlo k zatopeniu priestorov nemocnice. Nemocnica bola kvôli tomu zatvorená, vrátane ambulancií a boli zrušené všetky plánované operácie. Pacientov, ktorých zdravotný stav to umožňuje, prepúšťajú do domáceho liečenia. Zároveň bol vyhlásený zákaz návštev. Nové Zámky zasiahli historicky najvýdatnejšie zrážky. Zatopené boli vyšetrovne, chodby a sklady a nemocnica utrpela značné škody. Krízový štáb zasadal vo večerných a aj ranných hodinách, aby prijal potrebné opatrenia a rozhodol o ďalšom postupe. Ministerka zdravotníctva sa poďakovala všetkým záchranným zložkám za maximálne nasadenie pri odstraňovaní následkov vyčíňania prírodných živlov.
Protimonopolný úrad SR začal 18. júna správne konanie v prípade možnej dohody obmedzujúcej súťaž uzatvorenej medzi podnikateľmi pôsobiacimi na trhu dodávok a veľkodistribúcie liekov. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská. ProtiMonopolný Úrad v rámci prešetrovania tohto prípadu vykonal neohlásené inšpekcie. Ako uviedla hovorkyňa úradu, na základe vykonaného prešetrovania získal podklady a informácie nasvedčujúce tomu, že minimálne dvaja podnikatelia pôsobiaci v oblasti dodávok a distribúcie liekov koordinovali svoj postup pri predkladaní ponúk vo verejných obstarávaniach, spolupracovali pri určovaní cien, rozdelení trhu a zákazníkov a vymieňali si citlivé informácie. V danom prípade môže ísť podľa nej o horizontálnu dohodu medzi priamymi konkurentmi, ktorá patrí medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel a považuje sa za ťažký kartel. Začatie správneho konania podľa jej slov neznamená, že účastníci konania porušili súťažné pravidlá a ani neprejudikuje závery, ku ktorým môže Protimonopolný Úrad dospieť v rozhodnutí.
Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava napriek nesúhlasu lekárov zredukovalo počet lekárov v nočných a víkendových službách na úrazovej chirurgii, ortopédii a chirurgii. Tento krok sa týka troch nemocníc patriacich pod UNB - Nemocnice akademika Ladislava Dérera na Kramároch, Nemocnice Ružinov a Nemocnice Sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Bratislave. Podľa Lekárskeho odborového združenia toto opatrenie výrazne zhorší kvalitu a bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti a predĺži čakacie lehoty na operácie. Peter Visolajský, predseda Lekárskeho Odborového Združenia, zdôraznil, že Slovensko sa stalo unikátnou krajinou, kde po atentáte na premiéra a jeho záchrane v nemocnici začali znižovať počet lekárov v službe. Zníženie počtu lekárov slúžiacich na traumatológii a ortopédii podľa odborárov spôsobí, že akútne operácie sa budú musieť presúvať na bežný pracovný čas, kde už sú kapacity limitované, čo zvýši už teraz neprimerane dlhé čakacie doby na operácie.
Vyjadrenia splnomocnenca vlády na prešetrenie manažovania pandémie a poslanca Petra Kotlára, že pandémia ochorenia COVID 19 na Slovensku nebola, sú neodborné a urážajú tak obete vírusu ako aj zdravotníkov. Uviedol to prezident Slovenskej lekárskej komory Jaroslav Šimo. Stavovská organizácia lekárov sa pritom od jeho slov dištancuje. Šimo sa domnieva, že Kotlár vychádzal pri tvrdení o tom, že neboli splnené atribúty pandémie z terajších charakteristík a za základ si vzal chrípku. Podľa prezidenta lekárskej komory však je problém v tom, že my sme tu nemali chrípku, my sme tu mali COVID 19. Ten je tiež vírusovým respiračným ochorením ale mal aj podstatne iné charakteristiky. Začínal ako epidémia a následne prebehol v rôznej intenzite všetkými kontinentami. Šimo je presvedčený, že určite boli splnené kritériá, aby sme o COVID 19 hovorili ako o pandémii.
Asociácia nemocníc Slovenska a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dohodli na predĺžení zmluvných vzťahov do konca októbra. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré pre TASR poskytli obe strany. Doteraz mali zmluvy platné len do konca júna. So súkromnými poisťovňami Dôvera a Union majú členovia Asociácie Nemocníc Slovenska dodatky zmlúv platné do konca roka. Prezident asociácia Marián Petko priblížil, že došlo k dohode o predĺžení zmlúv do konca októbra. Opakovane však upozornil, že systém treba dofinancovať minimálne o 250 až 300 miliónov eur. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková už v apríli avizovala, že chce intenzívne rokovať so šéfom rezortu financií Ladislavom Kamenickým o ďalšom dofinancovaní sektora.
Dobrou správou pre diabetikov je, že zdravotné poisťovne budú od septembra hradiť nové lieky na cukrovku a ďalšie chronické ochorenia. Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva kategorizačná komisia pre lieky na júnovom zasadnutí schválila rozšírenie indikačných kritérií u viacerých liekov a zároveň zaradila nový liek pre diabetikov. Už v septembri tak pribudne v zozname kategorizovaných liekov nový liek Rybelsus, ktorý obsahuje účinnú látku semaglutid. Rybelsus sú perorálne tablety určené na liečbu pacientov s diabetes mellitus 2. typu. Okrem pridania nového lieku boli schválené aj rozšírenia indikácií u už existujúcich liekov, ako je Jardiance s účinnou látkou empagliflozín a bude používaný aj na liečbu chronickej choroby obličiek. Liek Jakavi s účinnou látkou ruxolitinib bude indikovaný aj na liečbu imunologickej reakcie štepu proti hostiteľovi. Rinvoq s účinnou látkou upadacitinib bude používaný pre liečbu Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy. Ministerstvo zdravotníctva zdôrazňuje, že kategorizácia liekov sa na Slovensku vykonáva s ohľadom na finančnú stabilitu systému.
V slovenských kúpeľoch sa vlani liečilo takmer toľko pacientov ako v období spred pandémie COVID-19. Liečbu v nich ukončilo viac ako 167-tisíc pacientov, čo oproti roku 2022 predstavuje nárast o niečo viac ako tri percentá. Ako ďalej informovala vedúca oddelenia komunikácie a marketingu Národného centra zdravotníckych informácií Alena Krčová, z celkového počtu tvorilo 145 tisíc osôb s trvalým pobytom na Slovensku a 22 tisíc osôb bez trvalého pobytu na Slovensku. Dospelí pacienti sa najčastejšie liečili s chorobami pohybového ústrojenstva, tvorili viac ako 70 percent. Deti a mladiství najčastejšie trpeli netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest, zhruba na úrovni 46 percent. Zdravotné poisťovne uhradili liečebný pobyt 41 percentám pacientov s trvalým pobytom v SLovenskej republike, čo predstavuje takmer 60 tisíc osôb, zatiaľ čo 85,5 tisíc osôb si pobyt platilo samostatne.
Viac ako štvrtina svetovej dospelej populácie, čo predstavuje približne 1,4 miliardy ľudí, nie je dostatočne pohybovo aktívna, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia. Výskumné údaje naznačujú, že globálna úroveň pohybovej aktivity sa za posledné dve desaťročia nezlepšila. Všetko naznačuje, že problematiku treba riešiť nielen na globálnej úrovni, ale aj na úrovni jednotlivých krajín, vrátane Slovenska. Celosvetovo približne 1 z 3 žien a 1 zo 4 mužov nevykonáva dostatok pohybovej aktivity. Situácia je závažnejšia v krajinách s vysokými príjmami, kde miera inaktivity vzrástla od roku 2001 o päť percent. V roku 2016 bolo 28 % dospelých nedostatočne pohybovo aktívnych, pričom medzi dospievajúcimi vo veku 11 až 17 rokov to bolo až 81 %. Na Slovensku sa úroveň pohybovej aktivity sledovala prostredníctvom rôznych prieskumov. Podľa prieskumu o správaní sa ľudí na Slovensku z roku 2022, 42,4 % respondentov sa venuje prechádzkam, 24,7 % rekreačnému športu, 17,5 % športu a 15,4 % respondentov sa nepohybuje vôbec.