Princípy liečby Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy
Sezóna 1 - Epizóda 8
17.08.2023
Crohnova choroba je chronické ochorenie postihujúce črevá, najčastejšie tenké črevo a hrubé črevo. Ide o nešpecifický črevný zápal, ktorý najčastejšie postihuje koniec tenkého čreva a oblasť pred prechodom hrubého čreva, pričom tieto postihnuté oblasti sú obvykle oddelené úplne zdravou časťou, ktorú zápal nepostihol.
Liečba
Dlhodobý proces, ktorý začína najmä režimovými opatreniami. Pacient musí zanechať náročnejšie fyzické aktivity a zmeniť aj jedálniček smerom k diéte. Dodržuje sa teda diéta, čomu treba prispôsobiť aj recepty, ale obmedziť aj šport a náročnejšie aktivity.
Dôležité je prijímať potravu tak, aby čo najmenej zaťažovala tráviaci trakt, aby bola strava mechanicky nenáročná na prechod podráždenými a zapálenými časťami. Okrem toho môže byť individuálne u každého pacienta, aké potraviny mu črevo upokoja, alebo naopak podráždia. Všeobecne sa odporúča prijímať najmä nenasýtené mastné kyseliny, ktoré obsahujú najmä ryby.
Okrem diéty spočíva liečba aj vo farmakologickej forme, najmä liečiv s protizápalovým účinkom na črevnú sústavu. Pri ťažšom priebehu ochorenia sa predpisujú aj kortikoidy a imunosupresíva, ktoré môžu potlačiť krátkodobo imunitné a zápalové reakcie v tráviacej sústave. Dôležité sú aj probiotiká. Pokiaľ konzervatívna liečba nezaberie, môže sa vykonať chirurgické odstránenie postihnutých častí tráviacej trubice, avšak prognóza už pri zachovaní diéty je dobrá.
Ulcerózna kolitída je chronické zápalové ochorenie čreva, ktoré sa v zahraničnej literatúre označuje ako inflammatory bowel disease (IBD), ktoré je špecifické obdobiami vzplanutia choroby a obdobiami kľudu. Typicky sa v hrubom čreve nachádzajú vredy, ktoré vznikajú po poškodení sliznice. Prejavy ochorenia sú ohraničené na oblasť hrubého čreva, čo je rozdiel medzi ulceróznou kolitídou a Crohnovou chorobou. Crohnova choroba sa môže objaviť v ktoromkoľvek úseku gastrointestinálneho traktu.
Liečba
V rámci terapie sa využívajú farmakoterapeutické postupy a operačné. Z liekov sa využívajú lieky, ktoré potláčajú zápalovú reakciu, ako sú kortikosteroidy a 5 - aminosalicyláty. Okrem toho sú významné aj lieky, ktoré vedú k supresii imunitného systému, ako je azatioprin alebo cyklosporín. Najnovšou možnosťou je biologická liečba, ako sú monoklonálne protilátky Infliximab alebo Adalimumab.
Mimo to sa zameriavame aj na sprievodné prejavy ochorenia, využívajú sa lieky proti bolesti, proti hnačke alebo spazmolytiká, ktoré uvoľňujú kŕčové stavy. Niekedy je nutná aj suplementácia železa.
Operačná liečba sa využíva pri závažných stavoch, kedy dochádza k odstráneniu najviac postihnutého úseku čreva. Zároveň, vzhľadom na to, že ulcerózna kolitída predstavuje vyššie riziko pre vznik nádorového ochorenia čreva, nutné je absolvovať pravidelnú kolonoskopiu pre prípadný skorý záchyt ochorenia.