Takayasuova arteritída
31.05.2024
Takayasuova arteritída je ochorenie, ktoré je charakterizované nešpecifických zápalom veľkých ciev a to konkrétne aorty jej hlavných vetiev. Najčastejšie postihuje ženy vo vekovom rozmedzí 10-40 rokov. Najväčší výskyt je v Ázii, najčastejšie v Japonsku, menej v Indii, Afrike, Východnej Európe.
Príčina
Príčina ochorenia nie je úplne známa. Veľkú rolu hrá pravdepodobne genetická predispozícia, čo vysvetľuje rozdiely v geografickom výskyte. Ide o zápalový proces sprostredkovaný telu vlastnými imunitnými bunkami, ktorý spôsobuje zužovanie, oklúziu čiže nepriechodnosť alebo naopak dilatáciu čiže rozšírenie artérií, z čoho vyplývajú klinické symptómy.
Klinika
Nástup príznakov je zvyčajne subakútny čo znamená, že na diagnózu sa často príde až po mesiacoch alebo rokoch. Počas tejto doby ochorenie progreduje. Medzi často pozorované príznaky patria strata hmotnosti, zvýšená teplota tela, únava, bolesti kĺbov a svalov, tzv. carotidynia alebo bolesť karotickej artérie, vymiznutie periférnej pulzácie, bolesti v oblasti končatín. Môžu byť prítomné neurologické príznaky ako synkopy alebo krátkodobá strata vedomia, bolesti hlavy, kŕče alebo príznaky cievnej mozgovej príhody. Častým príznakom je vysoký krvný tlak, bolesti na hrudníku, bolesti brucha, sťažené dýchanie.
Diagnostika
Podozrenie na ochorenie sa vyjadrí pri typických klinických príznakoch ako hypertenzia, vymiznutie periférnej pulzácie, atď. Laboratórne parametre sú nešpecifické. Diagnóza sa potvrdí zobrazovacím vyšetrením a to MR alebo CT angiografiou arteriálneho riečiska v oblasti hlavy, krku, hrudníka a brucha.
Liečba
Liečba spočíva v potlačení zápalového procesu. Používa sa imunosupresívna liečba ako kortikosteroidy, pri neúspechu sa pridávajú cykofosfamid alebo azatioprín alebo metotrexát. Do úvahy prichádza aj chirurgická liečba alebo endovaskulárna intervencia najmä v prípade výrazných arteriálnych stenóz alebo aneuryziem. Ide o progresívne ochorenie, ktoré často relabuje a sprevádza pacienta po celý život s nutnosťou celoživotnej liečby.