CT vyšetrenie
31.12.2024
CT vyšetrenie je veľmi využívanou vyšetrovacou metódou. Ide o skratku anglických slov Computed Tomografy (počítačová tomografia), väčšina ľudí vrátane lekárov ho však nenazve inak ako "cétéčko". Existuje aj špeciálny podtyp známy ako HRCT (High-resolution CT).
Princíp
Princípom vyšetrenia sú röntgenové lúče. CT prístroj vie urobiť celý rad snímok, ktoré sú prenesené do počítača a lekár si ich na obrazovke môže prezrieť a vyhodnotiť. Zatiaľ čo röntgen nám ukáže jediný snímok, CT vytvorí veľa rezov. Vyšetrovaná časť tela je prístrojom obrazne povedané nakrájaná na plátky, ktoré si potom lekár prezerá. Pokročilejšie počítačové programy vedia z CT snímok vytvoriť aj trojrozmerný obraz skenovaného objektu.
CT vyšetrenie možno rozdeliť na natívne a s kontrastom. Natívne vyšetrenia sú vykonávané bez podania kontrastnej látky, pri CT vyšetreniach s kontrastom sa človeku pichne do žily kontrastná látka. Tá potom prúdi cievami a skvalitní výsledky vyšetrenia. Samotné vyšetrenie pre pacienta znamená položiť sa vo vyšetrovacej miestnosti na posuvné lôžko a potom sa okolo neho začne pohybovať prstenec CT prístroja, ktorý osnímkuje určenú oblasť. Vyšetrenie trvá rádovo niekoľko minút a je úplne bezbolestné.
Príprava
Natívne CT vyšetrenie nevyžaduje prípravu. Iné je to s CT s kontrastom. Kontrastná látka totiž môže (relatívne zriedkavo) spôsobiť alergickú reakciu, ktorá môže vyústiť aj do nebezpečného anafylaktického šoku. Z toho dôvodu sa niekedy podáva slabší protialergický liek, aj keď táto prax u nerizikových pacientov skôr ustupuje. Pokiaľ sa vyšetrenie s kontrastom vykonáva akútne alebo ak má pacient známe alergie, môžu sa podať do žily kortikoidy, ktoré bránia alergickej reakcii o niečo účinnejšie. Je tiež nutné pamätať na to, že kontrastná látka znamená zaťaženie obličiek, môže spôsobiť aj ich akútne zlyhanie. Toto poškodenie obličiek kontrastom označujeme ako kontrastom vyvolanú nefropatiu. Zároveň by pacient mal byť počas vyšetrenia nalačno.
Význam
Vyšetrenie má široké využitie v lekárskej praxi. Veľmi často sa vykonáva CT vyšetrenie mozgu, ktoré môže nájsť krvácanie do mozgu a vie diagnostikovať subdurálny a epidurálny hematóm, subarachnoidálne krvácanie, mozgové nádory a mnoho iných stavov. Pri každom nahlásenom väčšom úraze hlavy sa CT pre istotu obvykle vykonáva. CT brucha sa používa na kvalitnejšie zobrazenie štruktúr dutiny brušnej, hľadanie nádorov a iných ochorení. To je len niekoľko málo príkladov využitia CT, v skutočnosti je ich oveľa viac. Výsledky vyšetrenia si prezerajú a opisuje skúsený röntgenológ
Problémy
CT vyšetrenie natívne aj kontrastné so sebou nesie tú nevýhodu, že pacient dostane pri vyšetrení relatívne veľkú dávku röntgenového žiarenia. Udáva sa, že jedno CT brucha je porovnateľné s asi 200 röntgenmi pľúc. Preto je vhodné CT vyšetrenie vykonávať len tam, kde to lekár považuje za prínosné a CT vyšetrenia by sa nemali zbytočne opakovať.
Ďalšie špecifické problémy pri CT vyšetrení s kontrastom:
- Na kontrastnú látku bývajú niekedy alergie.
- Ditiaden, ktorý sa pred kontrastným CT vyšetrením obvykle podáva, má tlmivé účinky a znižuje pozornosť. Človek by preto nemal riadiť motorové vozidlá.
- Kontrastná látka môže poškodzovať obličky. U zdravého človeka to nebýva problém, ale u človeka s už existujúcim zlyhávaním obličiek je nutné si CT vyšetrenie s kontrastom dobre rozmyslieť.
Výhody
Vyšetrenie je rýchle.
Vyšetrenie je bežne dostupné v každej väčšej nemocnici.
Vyšetrenie je úplne nebolestivé.
Vyšetrenie je pre lekára veľmi prínosné v zmysle nájdenia či vylúčenia chorobného stavu.