Angiografia
27.12.2024
Angiografia je jedným zo základných vyšetrení v cievnom lekárstve. Názov vychádza zo slov angio – (cieva) a – grafie (zobrazenie).
Princíp
Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu pri miestnom znecitlivení. Pacient leží v špeciálnej miestnosti na vyšetrovacom stole. Lekár mu pomocou umŕtvujúcej injekcie znecitliví trieslo (eventuálne iné vstupné miesto) a nabodne stehennú tepnu (alebo inú tepnu podľa vstupného miesta). Do tepny zasunie pomocou drôtika tenkú dutú trubičku a cez ňu potom vypustí kontrastnú látku. Pri vyšetrovacom stole je k dispozícii röntgenový prístroj, na ktorého obrazovke lekár uvidí v reálnom čase prietok kontrastnej látky tepnami a nájde tak na cievach zúžené miesta. Vyšetrenie trvá v priemere okolo jednej hodiny. Röntgenové snímky sú uložené do počítača a lekár si ich môže pozrieť aj kedykoľvek neskôr.
V prípade nálezu zúženého miesta ho môže lekár rozšíriť pomocou drobného balónika (angioplastika), ktorý zavedie do určeného miesta cez tenký drôtik v cieve. Okrem toho je možné do zúženia zaviesť krátku trubičku (stent), ktorá zúžené miesto vystuží.
Po ukončení vyšetrenia sa odstráni vstup, otvor v tepne sa prekryje pevným obväzom (bandáž) a zaťaží vrecúškom s pieskom. Pacient musí 24 hodín po zákroku v kľude ležať a nevstávať z lôžka. Vrecko s pieskom sa obvykle odstraňuje už po 8-12 hodinách.
Využitie
Vyšetrenie využívame najmä na zobrazenie najrôznejších tepien. Klasickou požiadavkou je vyšetrenie tepnového systému nôh pri podozrení na ischemickú chorobu dolných končatín. Okrem toho je možné zistiť zúženie obličkových tepien či zúženie krkavíc (krčnej tepny). Špeciálnym podtypom angiografia je koronarografia, kedy sa kontrolujú srdcové tepny. Koronarografiu však nevykonávajú cievni lekári, ale kardiológovia.
Príprava
Na vyšetrenie sú potrebné určité prípravy. Pacient by mal byť nalačno a pred vyšetrením obvykle dostáva lieky proti alergii. Niektoré z týchto liekov môžu mať mierny tlmivý efekt.
Nevýhody
Vyšetrenie so sebou vždy nesie riziko krvácania z tepnového vstupu v slabine. Predsa len sa jedná o nabodnutie veľkej tepny, ktorá krvácať môže. Riziko je vyššie, ak má pacient narušenú krvnú zrážanlivosť, alebo neposlúchne odporúčanie a predčasne po vyšetrení vstane a začne chodiť. Môže sa vyskytnúť aj alergická reakcia na podanú kontrastnú látku. Také prípady sú našťastie vzácne a lekári majú vo vyšetrovacej miestnosti účinné lieky proti alergii, ktoré môžu v takom prípade rýchlo podať. Kontrastná látka predstavuje záťaž pre obličky, môže ich poškodiť a dokonca spôsobiť ich zlyhanie. Z toho dôvodu je nutné po angiografii dodržať pitný režim alebo je možné využiť intravenóznu infúziu.
Výhody
Vyšetrenie presne ukáže požadované tepnové riečisko aj jeho zúžené miesta a v prípade nutnosti môže byť lekár pri angiografii schopný tieto zúženia vyliečiť. Vyšetrenie je prakticky nebolestivé, miernu bolesť môže cítiť človek len vo chvíli vpichu do stehennej tepny. Menej invazívnou obdobou je CT angiografia, ktorá je však iba diagnostickou metódou a neumožňuje liečbu.