Abstinenčný syndróm (kofeín)
15.09.2024
Kofeín je stimulant centrálneho nervového systému a patrí medzi najčastejšie konzumované psychoaktívne látky na svete. Nachádza sa v káve, čaji, energetických nápojoch, čokoláde a niektorých liekoch. Na rozdiel od iných psychoaktívnych látok je kofeín legálny, lacný a často neregulovaný. Pri primeranej konzumácii zvyšuje bdelosť a zlepšuje koncentráciu, no jeho nadmerné užívanie a náhle vysadenie môže viesť k abstinenčným príznakom ako bolesť hlavy, únava a poruchy sústredenia. Prevenciou je postupné znižovanie dávok kofeínu.
Príčiny
Kofeín funguje tak, že sa viaže na adenozínové receptory, čím blokuje účinok adenozínu. Adenozín je látka, ktorá spôsobuje únavu a ospalosť. Pravidelné užívanie kofeínu vedie k zníženiu citlivosti receptorov na kofeín, čo je kompenzované zvýšením množstva adenozínových receptorov. Keď prestaneme kofeín užívať, adenozín má viac receptorov, na ktoré sa môže pripojiť, čo zvyšuje pocit únavy a ospalosti.
Na rozdiel od klasických drog, ako sú amfetamíny alebo kokaín, kofeín nespôsobuje uvoľňovanie dopamínu v časti mozgu zodpovednej za pocity odmeny (nucleus accubens), a teda nemá návykový potenciál a nespôsobuje závislosť.
Prejavy
Kofeínový abstinenčný syndróm sa môže prejavovať miernymi, ale aj významnými ťažkosťami, ktoré ovplyvňujú každodenné fungovanie. Závažnosť symptómov sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi. Najčastejšie sa vyskytujúcimi príznakmi sú:
- Bolesti hlavy.
- Únava.
- Znížená energia a aktivita.
- Znížená bdelosť, ospalosť.
- Znížená spokojnosť, depresívna nálada, ťažkosti so sústredením, podráždenosť a pocit zastrenej mysle.
- Môžu sa objaviť aj zmeny krvného tlaku v zmysle jeho zníženia alebo zvýšenia, zmeny srdcovej frekvencie, tras rúk, častejšie močenie, začervenanie kože, bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, zápcha, stuhnutosť svalov a bolesti kĺbov.
Výskyt a závažnosť symptómov sa zvyšuje so zvyšujúcou sa dennou dávkou kofeínu. Napriek tomu aj abstinencia od nízkych dávok kofeínu, napríklad jednej malej šálky kávy denne, môže vyvolať abstinenčné príznaky.
Diagnostika
Diagnostika kofeínového abstinenčného syndrómu je založená na anamnéze, v ktorej zisťujeme množstvo užívaného kofeínu pred vysadením a kedy došlo k vysadeniu kofeínu. Súčasťou je diagnostiky je aj dôkladné vyšetrenie, aby sme vylúčili niektoré iné stavy, ako je depresia, poruchy nálad, užívanie návykových látok a ďalšie.
Terapia
Opätovné užitie kofeínu vedie obvykle k rýchlemu zlepšeniu abstinenčných príznakov. Pri snahe o úplné vysadenie kofeínu sa odporúča postupné znižovanie dávok kofeínu. Niektoré symptómy, ako napríklad bolesť hlavy, nevoľnosť, zápcha je možné liečiť voľnopredajnými liekmi.