Kardiálny absces
19.05.2025

Kardiálny absces označuje dutinu vyplnenú hnisom postihujúcu myokard, endokard a tkanivo natívnych (telu vlastných) chlopní alebo chlopňových náhrad. Tento stav sa zvyčajne vyvíja ako dôsledok bakteriémie, sepsy alebo ako rozšírenie infekčnej endokarditídy. Najčastejšími pôvodcami sú Staphylococcus aureus a Escherichia coli. Kardiálne abscesy sa môžu vytvárať v oblastiach s predchádzajúcim poškodením myokardu, napríklad v mieste po infarkte myokardu, alebo v blízkosti poškodených srdcových chlopní, najčastejšie býva postihnutá aortálna chlopňa. Dôležitá je včasná antibiotická terapia a v niektorých prípadoch aj chirurgický výkon.
Príčina
Kardiálne abscesy najčastejšie vznikajú ako dôsledok už existujúcej infekcie srdca, napríklad infekčnej endokarditídy. K vzniku abscesu môže dôjsť aj pri širení infekcií z iných častí tela. Medzi menej časté predispozičné faktory patria penetrujúce poranenia, hlboké popáleniny, infekčné komplikácie hrudných rán, pseudoaneuryzmy, HIV infekcia alebo parazitárne infekcie.
Prejavy
Príznaky môžu byť veľmi rôznorodé a nešpecifické, čo môže sťažiť včasnú diagnostiku. Môžu sa objaviť náhle postupne. Prejavy sa často prekrývajú s prejavmi infekčnej endokarditídy.
- Horúčka.
- Nechutenstvo.
- Dýchavičnosť (dyspnoe).
- Bolesť kĺbov (atralgia) a svalov (myalgia).
- Bolesť na hrudníku (stenokardia).
- Poruchy srdcového rytmu.
- Srdcový šelest.
Diagnostika
Základom diagnostiky je anamnéza ťažkostí a dôkladné fyzikálne vyšetrenie, ktoré môže odhaliť novovzniknutý šelesť, ako aj niektoré prejavy charakteristické pre endokarditídu, ako sú Oslerove uzly, Janewayove lézie, Rothove škrvny. Elektrokardiografia (EKG) môže odhaliť poruchy srdcového rytmu. Laboratórne sú obvykle elevované zápalové parametre (CRP, leukocytóza, sedimentácia) a prípadne aj kardiošpecifické enzýmy. S cieľom identifikácie infekčného pôvodcu využívame hemokultiváciu. Zlatým štandardom na potvrdenie diagnózy je transezofageálna echokardiografia.
Terapia
Základom úspešnej terapie je včasná empirická liečba a následná cielená terapia na základe výsledku kultivačného vyšetrenia. V niektorých prípadoch môže byť súčasťou terapie aj chirurgický zákrok, ako aj odstránenie náhradnej chlopne.