Bolesť na hrudníku

17.08.2023

Môže vzniknúť v dôsledku celej rady patologických stavov. Bolesť na hrudníku patrí medzi subjektívne príznaky pri srdcových ochoreniach, môže byť a rovnako aj býva príznakom ochorení iných orgánových sústav, ako je napríklad respiračný alebo gastrointestinálny trakt. 

Príčiny

Príčiny vzniku bolesti na hrudníku by sme si vedeli rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

  1. KARDIÁLNE PRÍČINY - ischémia myokardu (srdcového svalu), angina pectoris, perikarditída, aneuryzma aorty, pľúcna embólia, tamponáda srdca, dysekcia aorty. 
  2. EXTRAKARDIÁLNE PRÍČINY - ochorenia pleury alebo pažeráku, bolesť svalov na hrudnej stene, herpes zoster, hiatova hernia, pankreatitída, vredové ochorenie žalúdka, zlomenina rebier, pneumothorax, Tietzov syndróm, psychogénne problémy. 

Je nutné zisťovať lokalitu bolesti, charakter, trvanie, jej vyžarovanie a intenzitu. Intenzitu hodnotíme podľa škály bolesti od 0 do 10, zatiaľ čo 0 je najnižšia intenzita a 10 najvyššia. Rovnako sa zaujímame aj o to, či je bolesť asociovaná s požitím jedla, potencionálne o iné vyvolávajúce faktory, ako je napríklad stres. Pýtame sa, či pacient užil proti bolesti nejaké lieky prípadne či si dokáže nájsť úľavovú polohu. 

Prejavy 

  1. Bolesť pri ochoreniach srdca 
  • ischémia myokardu najčastejšou príčinou je ischemická bolesť, ktorá vzniká pri nedostatočnej dodávke kyslíka do srdcového svalu. Ischémia najčastejšie vzniká kvôli zúženiu alebo obturácii koronárnych tepien, ktoré vyživujú stenu myokardu. Koronárna cirkulácia následne nie je schopná pokryť spotrebu kyslíka. 
  • angina pectoris - prejavuje sa ako zvieravá bolesť, ktorá sa označuje ako stenokardia. Táto bolesť vzniká hlavne pri námahe, ako je chôdza do kopca alebo po schodoch alebo pri zvýšenom emočnom vypätí. Nepríjemná bolesť núti ukončiť danú aktivitu, následkom čoho dochádza k úľave. Miera záťaže, ktorá vyvoláva túto bolesť sa označuje ako anginózny prah. Tento prah znižuje napríklad chladné počasie alebo ťažké jedlo. Bolesť nie je možné priamo lokalizovať ale približne sa nachádza za hrudnou kosťou. Pacient si na hrudník prikladá zaťatú päsť, čo sa označuje ako Levinov príznak. Bolesť môže vyžarovať do ľavej hornej končatiny. Záchvaty anginy pectoris trvajú len niekoľko minút. Bolesť ustupuje po podaní nitroglycerínu pod jazyk do 5 minút. 
  • infarkt myokarduvyvoláva bolesť, ktorá sa objavuje aj v kľude a pri fyzickej námahe. Charakteristickými príznakmi je zvieravá, pálčivá alebo tlaková bolesť ktorá je lokalizovaná za hrudnou kosťou. Môže vystreľovať do hornej končatiny, krku, dolnej čeľuste, medzi lopatky alebo do hornej časti brucha. Medzi ďalšie príznaky zaraďujeme dušnosť, bledosť, potenie, úzkosť, nauseu alebo vracanie. Často býva prítomný aj strach zo smrti. Bolesť pri infarkte myokardu neustupuje po podaní nitroglycerínu a trvá dlhšie ako 20 minút.  
  • perikarditídavzniká v parietálnom liste perikardu (epikard alebo viscerálny list nebolú, lebo nie je senzitívne inervovaný). Táto bolesť sa popisuje ako ostrá a bodavá a je lokalizovaná za hrudnou kosťou. Môže vyžarovať do krku, chrbta a hornej časti brucha. Trvá pomerne dlho, až niekoľko dní. Bolesť je závislá od polohy tela, pretože je intenzívnejšia v polohe na chrbte. Úľava nastáva v sede a v predklone, preto pacient spáva v kresle. 
  1. Bolesť pri ochoreniach pľúc 

Bolesť na hrudníku vzniká aj pri pľúcnych ochoreniach, ako je postihnutie parietálnej pleury a sliznice trachey. Pľúca a viscerálna pleura nemajú senzitívnu inerváciu, preto ich ochorenia nespôsobujú bolesť. Bolesť začína až v prípade, že je postihnutá aj parietálna pleura. 

  • pleurálna bolesť - je bodavá, pichává a vyskytuje sa počas nádychu, pri kašlaní a pri zívaní.Ak je postihnutá dolná časť pleury, bolesť vystreľuje do brucha, pretože dolných 6 interkostálnych nervov inervuje aj brušnú stenu.  Pri postihnutí centrálnej časti bránice bolesť vystreľuje do ramena. 
  • zápal priedušnice - prejavuje sa ako pálivá až rezavá bolesť za hrudnou kosťou, ktorá sa zhoršuje pri kašlaní.  

Urgentné stavy, ktoré ohrozujú pacienta na živote a treba ich okamžite riešiť:

akútny koronárny syndróm - infarkt myokardu (STEMI, NSTEMI, nestabilná angina pectoris, náhla srdcová smrť)

pľúcna embólia

disekcia aorty

srdcová tamponáda

pneumothorax

mediastinitída