Otrava ricínom
28.03.2025

Ricín je bielkovinový jed, ktorý je produkovaný semenami ricínu obyčajného (ricinus communis). Konzumácia, inhalácia alebo injekčná aplikácia ricínu môže viesť k vzniku závažných prejavov a potenciálne smrti.

Príčina
Ricín je bielkovinový jed, ktorý sa nachádza v semenách ricínu obyčajného. Ricín inhibuje proteosyntézu (tvorbu bielkovín), čo vedie k bunkovej smrti. Konzumácia už dvoch semien tejto rastliny môže byť toxická, hoci boli zaznamenané prípady prežitia po požití až 30 semien. Smrteľná dávka je 5-10 mikrogramov ricínu na kilogram hmotnosti. Ricín je toxický aj pri vdýchnutí alebo injekčnom podaní. Ricín obyčajný rastie vo voľnej prírode v tropických oblastiach. Celosvetovo sa ročne vyprodukujú približne dva milióny ton ricínových semien, z ktorých sa lisovaním získava ricínový olej využiteľný v mazivách, farbivách, konzervantoch a farmaceutikách.
Prejavy
Príznaky vznikajú v priebehu niekoľkých hodín po požití. V prípade inhalácie alebo injekčného podania sa môžu prejaviť okamžite, ale aj s niekoľkohodinovým oneskorením.
- Príznaky otravy ricínom pri požití zahŕňajú nevoľnosť (nauzeu), vracanie (vomitus), hnačku (Diarrhoea), vracanie krvi (hematemézu), prítomnosť krvi v stolici (melénu). Môže dôjsť k nekróze sleziny, pečene a obličiek.
- Pri vdýchnutí sa môžu objaviť kašeľ, sipot, dýchavičnosť (dyspnoe), bolesť hrdla a upchatie dýchacích ciest. U postihnutých osôb sa môže následne rozvinúť pľúcny edém a pneumónia.
- Pri injekčnom podaní sa v mieste vpichu môže objaviť začervenanie (erytém), zatvrdnutie (indurácia), pľuzgiere a lokálnu nekrózu.
- Môže sa objaviť aj bolesť hlavy, kĺbov, horúčka.
Príznaky môžu progredovať do kŕčov, šoku, pľúcneho edému, respiračného a orgánového zlyhania.
Diagnostika
Na možnú otravu ricínom môže upozorniť anamnéza. Laboratórne vyšetrenia môžu odhaliť leukocytózu, poruchy elektrolytov, zhoršenie hepatálnych a renálnych parametrov a rozvoj koagulopatie. Röntgen hrudníka môže byť normálny, ale u osôb vystavených inhalácii ricínu môžu byť viditeľné známky pľúcneho edému alebo pneumónie. Diagnózu potvrdíme pomocou toxikologického vyšetrenia.
Terapia
Všetci symptomatickí pacienti s podozrením na expozíciu ricínu by mali byť hospitalizovaní. Liečba otravy ricínom je podporná a zahŕňa liečbu šoku, korekciu elektrolytových dysbalancií, respiračnú podporu a liečbu záchvatov. Pacientom po požití ricínu podávame aktívne uhlie a môžeme realizovať výplach žalúdka. Špecifické antidótum (protijed) proti ricínu neexistuje.