Hyperplázia týmusu
17.03.2025

Týmus (detská žľaza) je primárny lymfatických orgnán nachádzajúci sa v prednom mediastíne (medzihrudí). Týmus zohráva dôležitú úlohu pri dozrievaní T-lymfocytov. Veľkosť týmusu sa vekom mení, najväčšiu veľkosť dosahuje v detstve a od puberty dochádza postupne k jeho zániku a nahradzovaniu tukovým tkanivom. Hyperplázia týmusu označuje jeho abnormálne zväčšenie a môže byť vrodená alebo získaná. V mnohých prípadoch ostáva hyperplázia asymptomatická, avšak vzhľadom na blízkosť detskej žľazy k okolitým anatomickými štruktúram, ako je priedušnica, veľké cievy, môže dôjsť k vzniku závažných symptómov.
Príčina
Hyperplázia týmusu môže byť vrodená lebo získaná. Vrodená hyperplázia týmusu môže vznikať ako následok jeho hypofukcie (zníženej funkcie) alebo hyperfunkcie (nadmernej funkcie). Obvykle k poruche funkcie týmusu dochádza v dôsledku neuroendokrinných porúch, najmä hypotalamo-hypofyzárneho systému. Hypofunkčná hyperplázia týmusu vedie k imunitnej nedostatočnosti. Hyperfunkčná hyperplázia týmusu môže viesť k autoimunitným ochoreniam, najčastejšie k myasténii gravis, ale súvislosť bola zistená aj pri Gravesovej-Basedowej chorobe. Získaná hyperplázia týmusu sa zvyčajne vyskytuje u pacientov po chemoterapii, po popáleninách, po kardiochirurgických zákrokoch alebo po vysadení perorálnych kortikosteroidov, keďže týmus je citlivý na výkyvy hladín kortikosteroidov.
Výskyt
U detí je hyperplázia týmusu najčastejším benígnym nádorom predného mediastína. U dospelých sa výskyt zvyšuje medzi 40. a 50. rokom života, je rovnaký u mužov aj žien. Hyperplázia týmusu je často objavená náhodne – až u 50 % až 70 % pacientov s myasténiou gravis.
Prejavy
Hyperplázia týmusu je často diagnostikovaná náhodne pri zobrazovacích vyšetreniach vykonaných z iného dôvodu. Týmus sa nachádza v prednom mediastíne, v tesnej blízkosti dýchacích ciest a veľkých ciev, jeho zväčšenie môže viesť k ich kompresii (útlaku), čo spôsobuje nasledujúce príznaky:
- Dýchavičnosť (dyspnoe).
- Dysfágia (ťažkosti s prehĺtaním).
- Kašeľ.
- Strata chuti do jedla.
- Úbytok hmotnosti.
- Bolesť na hrudníku (stenokardia).
Keďže týmus sa nachádza blízko hornej dutej žily (vena cava superior), jeho masívne zväčšenie môže viesť k syndrómu hornej dutej žily, ktorý sa prejavuje:
- Opuchom tváre, krku a hornej časti hrudníka.
- Cyanózou (modrasté sfarbenie kože).
- Bolesťami hlavy.
- Závratmi a pocitom na odpadnutie.
- Dýchavičnosťou.
- Viditeľným rozšírením povrchových žíl na krku.
- Sčervenaním tváre.
- Stridorom (hlučným dýchaním v dôsledku obštrukcie dýchacích ciest).
- Neurologickými príznakmi.
Diagnostika
Ako bolo spomenuté hyperplázia týmusu sa odhalí často náhodne pri zobrazovacích vyšetreniach. Pri identifikácii abnormalít týmusu využívame röntgen hrudníka, CT vyšetrenie hrudníka, PET-CT a MRI. V laboratórnych vyšetreniach nás zaujíma krvný obraz, ale aj niektoré špecifickejšie testy, ako je napríklad vyšetrenie autoprotilátok. V neposlednom rade využívame aj biopsiu týmusu a následné histopatologické vyšetrenie odobratých vzoriek.
Terapia
K Asymptomatickým pacientom môžeme pristupovať konzervatívne – pozorovaním. Chirurgickú liečbu volíme u pacientov s masívnym zväčšením týmusu. Okrem toho môže byť nevyhnutná liečba sprievodných ochorení, ako je myasténia gravis.