Biopsia
27.12.2024
Biopsia znamená odber vzorky živého tkaniva z organizmu. Vzorka získaného tkaniva môže byť následne odoslaná na cytologické, histologické a prípadne histochemické vyšetrenie. Hodnotenie bioptických vzoriek je základom modernej patológie. Biopsia je možné vykonávať z celého radu tkanív a z rôznych indikácií, o ktorých si povieme nižšie.
Princíp
Biopsia sa väčšinou vykonáva pomocou určitého nástroja, ktorý umožní získať malú vzorku tkaniva. Najčastejšie ide o rôzne typy drobných klieští, špeciálnych ihiel a chirurgických nástrojov. Veľké rozdiely sú v tom, ako tieto nástroje do miesta odberu dostaneme. K miestam odberu lokalizovaným v dutých orgánoch sa môžeme dostať pomocou endoskopických prístrojov a bioptický nástroj tam zasunieme pracovným kanálom endoskopu. Problém je s hlbokými anatomickými oblasťami, ktoré sú endoskopicky neprístupné. Pri nich máme dve možnosti. Prvou možnosťou je biopsia ihlou, ktorú zavedieme do cieľového miesta pod kontrolou niektorých zobrazovacích metód (napríklad Ultrazvuk alebo CT). Druhou možnosťou je operačný zákrok, pri ktorom sa cieľová oblasť chirurgicky sprístupní a biopsia je vykonaná počas operácie.
Význam
Biopsia je cenná na získanie informácií o danom tkanive a odhalení rôznych chorobných procesov. Biopsie sú dôležité v odhalení rôznych zápalových procesov, pričom nám môžu do určitej miery pomôcť určiť ich charakter vrátane autoimunitných alebo granulomatóznych zápalov. Úplne nezastupiteľná je biopsia v diagnostike nádorov, kedy nám môže pomôcť určiť nezhubné a zhubné nádory a takzvané prednádorové stavy (prekancerózy). Okrem toho môže biopsia pomôcť preukázať prítomnosť rôznych látok v danom tkanive a tak pomôcť napr. v diagnóze amyloidózy.
Nevýhody
Biopsia môže viesť k poraneniu cieľového tkaniva, ku krvácaniu, prípadne k zaneseniu infekcie. Najmä pri hlbokých biopsiách vykonávaných pod kontrolou zobrazovacích metód môže ľahko dôjsť aj k poraneniu okolitých tkanív.