Predávkovanie lítiom
27.12.2024

Lítium je liek využívaný v liečbe manických epizód pri bipolárnej afektívnej poruche. Lítium je charakteristický úzkym terapeutickým oknom, čo znamená, že aj malé zvýšenie dávky môže viesť k predávkovaniu. Predávkovanie môže byť náhodné alebo úmyselné pri samovražedných pokusoch. Klinicky sa objavujú neurologické, gastrointestinálne, renálne a endokrinologické prejavy. Terapia spočíva vo včasnej eliminácii lítia z organizmu.
Príčina
- Užitie nadmerného množstva– k užitiu nadmerného množstva lítia môže dôjsť náhodne alebo cielene so samovražedným úmyslom.
- Zhoršené vylučovanie z organizmu – viaceré faktory môžu viesť k zníženiu schopnosti organizmu vylučovať lítium. Dehydratácia a deficit sodíka, ktoré môžu byť spôsobené vracaním, hnačkou, horúčkovými stavmi, poškodením obličiek, obmedzením príjmu tekutín, nadmerným potením. Okrem toho môžu niektoré ochorenia a užívanie niektorých liekov ovplyvniť koncentračnú schopnosť obličiek, a tak zvýšiť aj hladinu lítia.
Prejavy
- Neurologické prejavy – svalový tras, hyperreflexia (zosilnenie šľachovo-okosticových reflexov), nystagmus (nekontrolovaný kmitavý pohyb očí), ataxiu (porucha koordinácie pohybov), poruchy vedomia – od zmätenosti až po delírium. Neurologické prejavy sú vo väčšine prípadov reverzibilné, ale niekedy môžu pretrvávať až 12 mesiacov alebo byť trvalé.
- Poškodenie obličiek – prejavuje sa zhoršenou koncentračnou schopnosťou obličiek, vznikom diabetes insipidus, nefrotického syndrómu alebo nefritídou.
- Kardiovaskulárne prejavy – môžu sa objaviť poruchy srdcového rytmu.
- Gastrointestinálne prejavy – nevoľnosť (nauzea), vracanie, hnačka, bolesť brucha.
- Endokrinologické prejavy – predávkovanie lítiom sa môže prejaviť poruchami štítnej žľazy v zmysle hypotyreózy alebo hypertyreózy.
- Serotonínový syndróm – môže vzniknúť ako komplikácia predávkovania lítiom. Prejavuje sa vznikom agitácie, potením, hypertermiou (zvýšenou telesnou teplotou), tachykardiou (zrýchlením srdcovej frekvencie), hypertenziou (zvýšením krvného tlaku), poruchami vedomia a ďalšími prejavmi.
Diagnostika
Diagnostika je komplexná – sledujeme saturáciu krvi kyslíkom, výdaj moču a v laboratórnom vyšetrení najmä hladinu elektrolytov, obličkové funkcie a hladinu hormónov štítnej žľazy. Vzhľadom na to, že lítium môže ovplyvňovať funkciu srdca, vždy hodnotíme aj EKG (elektrokardiogram). V neposlednom rade je možné vyšetriť hladinu lítia v krvi.
Terapia
Pri predávkovaní lítiom je prvý krok prerušenie ďalšieho užívania lítia a snažíme sa zabrániť jeho ďalšiemu vstrebávaniu z gastrointestinálneho traktu. Na zabránenie ďalšieho vstrebávania je možné podať aktívne uhlie a prípadne realizovať výplach žalúdka. Najefektívnejšou metódou eliminácie lítia z organizmu je hemodialýza.