Hypotyreóza (Znížená funkcia štítnej žľazy)
15.06.2023

Štítna žľaza má dva laloky, ktoré sú v strede spojené takzvaným isthmom. Je uložená pred priedušnicou. Na prednej strane bývajú uložené prištítne telieska. Štítna žľaza je endokrinný orgán a vytvára hormóny – trijódtyronín - T3, tetrajódtyronín = tyroxín - T4 a kalcitonín.
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú viaceré orgány a ich funkcie. Medzi základné účinky na organizmus patrí:
- Rast a vývoj tkanív - najmä CNS
- Zvyšujú metabolizmus
- Tvorba a výdaj tepla
- Zvýšená motilita čriev
- Kostná resorpcia
Funkcia štítnej žľazy je regulovaná z hypofýzy (hypotalamo-hypofyzárna os) účinkom tyreotropného hormónu - TSH. Regulácia je pomocou spätnej väzby. Ak má organizmus nedostatok hormónov T3 a T4 vyšle sa signál hypofýze, ktorá začne produkovať TSH a následne sa podporí syntéza hormónov štítnej žľazy.
Ochorenie štítnej žľazy sa prejavuje jej zníženou - hypotyreóza alebo zvýšenou funkciou- hypertyreóza.
Hypotyreóza
Je to súbor príznakov spôsobených nedostatočnou sekréciou hormónov štítnej žľazy (T3,T4).
Podľa príčiny vzniku delíme hypotyreózu na periférnu a centrálnu. Ak hovoríme o periférnej hypotyreóze, patológia je na úrovni štítnej žľazy. Centrálna hypotyreóza je výsledkom patológie hypotalamu alebo hypofýzy.
Medzi príčiny periférnej alebo aj primárnej hypotyreózy patrí:
- Hashimotova tyreoiditída - najčastejšia príčina
- Stav po deštrukcii štítnej žľazy - terapia rádiojódom, stav po tyreoidektomíi - odstránenie štítnej žľazy
- Kongenitálna = vrodená hypotyreóza - štítna žľaza sa nevyvinie dostatočne alebo nie je vyvinutá vôbec
- Polieková hypotyreóza - najčastejšie po liečbe lítiom, amiodaronom, pri nadmerných dávkach jódu ako kontrastnej látky
- Deficit jódu
Kongenitálna hypotyreóza sa zisťuje po narodení pomocou novorodeneckého screeningu. Včasnou diagnostikou predchádzame trvalému poškodeniu dieťaťa. Pri neskorej diagnostike dochádza ku psychomotorickej retardácii a ku kretenizmu.
Medzi príčiny centrálnej alebo sekundárnej hypotyreózy patrí:
- Hypopituarizmus - vedie k nedostatku TSH
- Patológia hypotalamu
Príznaky
Všeobecne sú príznaky hypotyreózy spôsobené spomalením metabolizmu. Pacient pociťuje nadmernú únava, je zimomravý, priberá. Často sa pacienti sťažujú na zápchu. Pokožka aj vlasy sú suché, nechty sú krehké a lámu sa. Hlavne ženy sa sťažujú na zvýšené vypadávanie vlasov. U žien ovplyvňuje hladina hormónov štítnej žľazy aj menštruačný cyklus. Často bývajú cykly dlhé a menštruačné krvácanie je silné a nepravidelné. Nedostatočná hladina hormónov štítnej žľazy spomaľuje srdcovú aj dychovú frekvenciu. Zvyšuje sa hladina cholesterolu krvi, čo je rizikový faktor rozvoja aterosklerózy. U pacientov sa často vyskytuje svalová slabosť, spomalenie psychomotorického tempa až depresie. Najzávažnejší stav je myxedém, ktorý môže viesť až ku kóme. Prejavuje sa generalizovaným edémom - v podkoží sa ukladajú mukopolysacharidy. U detí sa spomaľuje rast a psychomotorický vývoj.
Myxedémová kóma
Je to život ohrozujúci stav s vysokým percentom úmrtnosti až 50 %. Vzniká pri neliečenej hypotyreóze. Prejavuje sa poruchami vedomia a vystupňovanými príznakmi hypotyreózy - slabosť, letargia, hypoventilácia, bradykardia, zlyhanie srdca, hypoglykémia, hypotermia. Liečba pacienta prebieha na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Príznaky hypotyreózy:
- Únava
- Zimomravosť
- Priberanie
- Zápcha až ileus
- Suchá koža a vlasy
- Vypadávanie vlasov
- Lámavé nechty
- Hypermenorea, metroragia
- Bradykardia
- Hypercholesterolémia
- Svalová únava
- Depresia
- Spomalenie rastu a psychomotorického vývoja u detí
Diagnostika
Základným krokom v diagnostike je dobre odobratá anamnéza a fyzikálne vyšetrenie. Potvrdenie diagnózy je pomocou laboratórnych vyšetrení, ktorými stanovujeme hladiny hormónov. Ak sa jedná o primárnu hypotyreózu budú nízke hladiny T3 a T4 a naopak hladina TSH bude zvýšená. Pri sekundárnej hypotyreóze sú nízke všetky hladiny. Zobrazovacími vyšetreniami diagnostikujeme morfologické odchýlky na štítnej žľaze.
Terapia
Liečba spočíva v substitúcii hormónov. Pacientovi sa podáva thyroxín.