Ebola

Vírusové ochorenie, ktoré je často smrteľné, avšak jej výskyt je zriedkavý. Prenáša sa prostredníctvom krvi, telesných tekutín alebo po nechránenom pohlavnom styku. Vírus bol pôvodne objavený v Afrike. V niektorých afrických štátoch prebiehala v roku 2014 epidémia spojená s týmto ochorením. Ochorenie patrí medzi zoonózy, čo znamená, že ochorenie je prenosné zo zvierat na človeka.

Príznaky

  • Náhla vysoká teplota
  • Vracanie
  • Bolesti brucha i hrudníka
  • Hnačky
  • Bolesť svalov a kĺbov
  • Červené kožné vyrážky
  • Vnútorné aj vonkajšie krvácanie
  • Krv v stolici, pri vykašliavaní aj vracaní
  • Dehydratácia

Príčiny

Ochorenie sa medzi ľuďmi prenáša cez krv, telesné tekutiny či nechráneným pohlavným stykom. Príčinou prenosu môžu byť aj nedostatočne sterilizované nástroje. Keďže ide o zoonózu, je možný prenos aj zo zvierat, napríklad pri kontakte s uhynutými opicami. Prenos vzdušnou cestou je málo pravdepodobný a ebolu neprenáša ani hmyz.

Priebeh 

Inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí 2-21 dní. Následne nastáva prudký nárast telesnej teploty. Typická je takzvaná hemoragická horúčka. Postupne sa pridružujú bolesti hlavy, brucha či hrudníkavracanie a hnačky. Charakteristický je aj výskyt červenej vyrážky na koži. V dôsledku vnútorného krvácania sa môže krv objaviť v stolici, zvratkoch či pri vykašliavaní. Okrem vnútorného krvácania prebieha aj krvácanie z telesných otvorov. Rozhodujúca je sila imunity a nasadená liečba, tieto faktory rozhodujú o zotavení pacienta alebo o jeho smrti, z dôsledku silnej dehydratácie a straty krvi.

Diagnostika

Spočiatku sa ochorenie môže podobať na chrípku (najmä v prvom týždni), preto musí vyšetrujúci lekár dbať najmä na odber cestovateľskej anamnézy. Nevyhnutný je odber krvi, ktorý sa posiela na rozbor do laboratória. S krvi je možné zistiť prítomnosť protilátok proti vírusu, hladinu bielych krviniek alebo krvných doštičiek a aktivitu určitých enzýmov. Lekár je pri podozrení na ebolu povinný nariadiť karanténu, z dôvodu prevencie voči šíreniu vírusu.

Liečba

Liečba je hlavne symptomatická, čiže zameraná na jednotlivé prejavy ochorenia. Pacientovi sa podávajú lieky na udržanie krvného tlaku, infúzie a tekutiny na zamedzenie rizika dehydratácie. Jedinec sa najčastejšie zdržuje v nemocnici, kde sa oňho v izolácii starajú špecialisti. Prevenciou pred infekciou je dodržiavanie správnych hygienických návykov po kontakte s možným infikovaným, chránený pohlavný styk alebo riadna sterilizácia nástrojov.