Ľudský metapneumovírus (HMPV)
02.11.2024

Ľudský metapneumovírus (HMPV) je vírus, ktorý spôsobuje infekcie horných a dolných dýchacích ciest. Objavil sa v roku 2001 a infekcie spôsobuje najmä u malých detí, pričom sa môže prejaviť ako bežné nachladnutie alebo závažnejšia respiračná infekcia. Liečba HMPV je symptomatická a zameriava sa na podporu dýchania a zmiernenie príznakov. Infektológovia a pediatri zvyčajne poskytujú podporu pri diagnostike a liečbe infekcie, najmä u detí a oslabených pacientov.
Príčina
Ľudský metapneumovírus sa tak ako mnohé iné respiračné vírusy, vrátane chrípky a koronavírusov, šíri ako kvapôčková infekcia. Prenáša sa pri kontakte s infikovanou osobou prostredníctvom kýchania, kašľania alebo dotyku kontaminovaných povrchov, na ktorých môže vírus prežiť niekoľko hodín. Po vstupe do tela sa vírus množí v dýchacích cestách a spôsobuje zápal.
Rizikové faktory
- Vek – infekciou sú postihnuté najmä deti mladšie ako 2 roky. Druhú rizikovú skupinu z hľadiska veku predstavujú ľudia nad 65 rokov.
- Oslabenie imunitného systému – oslabenie môžu spôsobovať ochorenia, ako je HIV, diabetes mellitus, ale aj užívanie liekov zo skupiny imunosupresív.
- Chronické respiračné ochorenia – astma bronchiale, chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).
Prejavy
Klinický obraz infekcie ľudským metapneumovírusom môže byť variabilný.
- Bežné príznaky infekcie horných dýchacích ciest – kašeľ, výtok z nosa (rinorea), upchatie nosa a bolesť hrdla.
- Prejavy infekcie dolných dýchacích ciest – kašeľ, dyspnoe (dýchavičnosť).
- Horúčka a celková slabosť.
- Gastrointestinálne príznaky – infekcia sa môže prejaviť vznikom nevoľnosti, vracania a hnačky.
Medzi komplikácie infekcie patrí exacerbácia (znovuvzplanutie) astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc, vznik bronchitídy a bronchiolitídy (zápal priedušiek a priedušničiek) alebo pneumónie (zápal pľúc).
Diagnostika
Diagnostika infekcie ľudským metapneumovírusom sa vo väčšine prípadov stanovuje na základe klinického obrazu a nevyžaduje potvrdzujúce laboratórne vyšetrenie. Diagnózu však možno potvrdiť pomocou PCR vyšetrenia výteru z nosohltanu. V komplikovaných prípadoch s postihnutím priedušiek a pľúc je možné vizualizovať zmeny na röntgene hrudníka.
Terapia
Liečba ochorenia je podporná a je zameraná na zmiernenie prejavov ochorenia. Na zníženie horúčky využívame antipyretiká, na tíšenie kašľa využívame antitusiká a na podporu vykašliavania je možné využiť expektoranciá. Súčasťou liečby je dostatočná hydratácia a odpočinok.