Toxoplazmóza

11.02.2023

Parazitárne ochorenie spôsobené vnútrobunkovým parazitom s názvom Toxoplasma gondii. Jedná sa o zoonózu (ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí) a predpokladá sa, že latentnou formou ochorenia je nakazená 1/3 populácie. Toxoplazmóza sa môže u ľudí prejaviť rôznym spôsobom. Časť populácie môže byť bezpríznaková, zatiaľ čo druhá časť je vo väčšom riziku.

Príznaky

  • Zväčšenie lymfatických uzlín na krku a šiji
  • Zvýšená teplota až horúčka
  • Bolesť svalov a kĺbov
  • Bolesť hlavy a hrdla
  • Únava, slabosť
  • U imunokompromitovaných môže byť prítomná encefalitída
  • Pri prenose z matky na dieťa počas tehotenstva: hydrocefalus, kalcifikácie v mozgu alebo spomalenie psychomotorického vývoja

Príčiny

Zdrojom nákazy môže byť surové mäso, cysty v mačacom truse, transplacentárny prenos počas tehotenstva alebo prostredníctvom transplantácie. Kameňom úrazu sú práve mačky, ktoré sú konečným hostiteľom parazita. Mačací trus, ktorý sa sa dostáva do kontaktu s potravinami (napríklad v záhrade) je častým spôsobom infekcie. Najväčším nebezpečenstvom je nákaza u tehotnej ženy, pretože ochorenie môže vážne deformovať plod alebo dokonca viesť k jeho potratu. Vážne ohrozenou skupinou sú aj ľudia so zníženou imunitnou obranou.

Diagnostika

Posudok lekára je založený na anamnéze a klinickom obraze pacienta. Nevyhnutné je aj podporenie laboratórnou diagnostikou. V laboratóriu sa dokazujú protilátky metódou ELISAPCR analýza sa uplatňuje najmä pri kongenitálnej (vrodenej) forme.

Priebeh

Bránou vstupu je tráviaci trakt alebo placenta. Vývoj parazita prebieha v troch cykloch, na ktoré potrebuje bunky hostiteľa. Najkľúčovejším a definitívnym hostiteľom je mačka. Vo forme tachyzoita, ktorý je menší ako červená krvinka, preniká do jadrovej bunky, kde sa množí až kým bunku nezničí. Následne sa šíri do susedných buniek ale aj krvou do svalov, centrálnej nervovej sústavy, oka alebo placenty. Bradyzoit vytvára v svalových a mozgových bunkách tkanivové cysty. Táto forma vzniká z tachyzoita vplyvom imunitného systému. Cysty prežívajú celý život a čakajú kým budú zožraté mäsožravcom. Oocysta, pokiaľ je mäsožravcom mačka, pohlavne dospieva v črevách a tvorí milióny ďalších oocýst. Cysty sa vylučujú trusom mačky, kde behom pár dní nadobudnú infekčnosť. Po zjedení (napríklad človekom), sa z nich formujú nové tachyzoity.

Liečba

Terapia pozostáva z užívania antiparazitík (napríklad Pyrimetamín), ktoré pôsobia protichodne voči kyseline listovej(vitamín B9), preto je nevyhnutné ju dopĺňať. V prípade pridruženej bakteriálnej infekcie sú nasadené antibiotiká (napríklad sulfadiazin alebo tetracyklíny). Je nutné dodať, že liečba nie je nevyhnutná vo všetkých prípadoch. Pokiaľ osoba nie je imunokompromitovaná alebo tehotná postačí čisto symptomatická liečba.