Čierny kašeľ (pertussis)
16.03.2023
Ide o vysoko infekčné ochorenie respiračného traktu, ktoré spôsobuje baktéria, Bordetella pertussis. Prejavuje sa dávivým kašľom a ochorenie sa prenáša prostredníctvom kvapôčok. U dospelých a starších ľudí je menej problematický, bez typických príznakov. Cyanóza, ktorá je pre ochorenie charakteristická sa objavuje najmä u detí. Významným počinom v boji proti čiernemu kašľu je vakcinácia.
Príznaky
- Spočiatku ľahký priebeh (kašeľ, bolesť hrdla, zvýšená teplota, slzenie očí, výtok z nosa)
- Po čase sa stav komplikuje (dávivý kašeľ, cyanóza v dôsledku nedostatku kyslíka, vykašliavanie hlienu, typický zvuk pripomínajúci kikiríkanie počas záchvatu)
- V období rekonvalescencie záchvaty postupne ustupujú
Príčiny
Pôvodcom ochorenia je baktéria, Bordetella pertussis, ktorá sa prenáša kvapôčkami (napríklad kašľom). Človek je najinfekčnejší počas prvého týždňa nákazy .Rizikovým faktorom je obdobie, kedy vyprchá účinok vakcíny. Náchylnými sú deti vo veku do dvanástich mesiacov, ktoré nedostali vakcínu.
Priebeh
Čierny kašeľ je spočiatku pomerne nenápadný, bez výraznejších ťažkostí. V katarálnej fáze je priebeh podobný prechladnutiu a trvá približne dva týždne. Ďalšia fáza je paroxyzmálna, trvajúca od jedného do piatich týždňov. V tomto období sú symptómy najvážnejšie. Charakteristický je záchvatový kašeľ, pri ktorom sa pacient nestíha nadýchnuť a môže nastať až cyanotický stav (prejavuje sa zmodraním). Pacient je počas tohto obdobia nadmerne vyčerpaný a prítomné sú často problémy so spánkom. Obdobie rekonvalescencie trvá odlišný čas, u rôznych pacientov, v závislosti od regenerácie dýchacích ciest.
Diagnostika
Náročnosť diagnostiky je prítomná v najmä v katarálnom štádiu, kedy sa čierny kašeľ podobá na iné respiračné ochorenia. Lekár môže stanoviť diagnózu aj na základe typického zvukového prejavu počas záchvatu. Na laboratórny dôkaz sa odoberá výter z nosohltanu, s následnou kultiváciou. Najviac používanou metódou je polymerázová reťazová reakcia (PCR). Lekár môže požiadať aj o RTG pre potvrdenie prítomnosti zápalu alebo tekutín v pľúcach.
Liečba
Najpodstatnejším krokom v boji proti čiernemu kašľu je povinná vakcinácia, takzvanou DTP vakcínou. Pri samotnej liečbe sa používajú makrolidové antibiotiká.