Povinné očkovania

Sezóna 1 - Epizóda 12

Ďalšia epizóda »

Očkovanie je celospoločenskou témou, ktorá už dlhodobo rozdeľuje najmä rodičov detí na dva tábory. V súčasnej dobe sa vedia dostať k veľkému  množstvu protichodných informácií, ktoré následne stoja za ich rozhodnutím - nedať dieťa zaočkovať. Vakcinácia pritom patrí medzi najvýznamnejšie a najúčinnejšie výdobytky modernej medicíny. Na tému povinných detských očkovaní sa v relácii budem rozprávať s pediatričkou Martou Špánikovou, ktorá zodpovie na najčastejšie otázky týkajúce sa tejto témy. 

Rozoberieme si očkovací kalendár, aké vakcíny sa aplikujú deťom a v akom veku, či je možný odklad a ak áno, tak za akých podmienok. Je akútne ochorenie dôvodom na odklad? Môžu sa očkovať chornicky choré deti? V súčasnosti k povinným očkovaniam, teda tým, ktoré sú plne hradené zo zdravotného poistenia patrí hexavalentná vakcína, pneumokoková vakcína a MMR vakcína. Hexavakcína vytvára imunitu voči ochoreniam, ako sú záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B a hemofilové nákazy. Pneumokoková vakcína je možná v dvoch variantoch, buď ako 10 valentná, alebo 13 valentná, ktorá chráni pred 13 typmi pneumokoka. Za 13 valentnú sa však už dopláca.

Hexavakcína a vakcína proti pneumokokom sa môže očkovať súčasne, pri jednej návšteve pediatra, avšak niektorí lekári dávajú rodičom možnosť si tieto očkovania rozdeliť. Po absolvovaní týchto očkovaní prichádza na rad očkovanie MMR vakcínou proti osýpkam, mumpsu a ružienke (rubeole). Tá je asi najviac kontroverznou, čo sa týka obáv z nežiadúcich účinkov. Je dôvod obávať sa po zaočkovaní u svojho dieťaťa autizmu? Aké iné nežiaduce účinky môžu vakcíny spôsobovať? Čo robiť, ak v mieste vpichu vznikne opuch alebo hrčka?