Pneumotorax
27.02.2023
Stav charakterizovaný ako kolaps pľúc. Pri pneumotoraxe sa dostáva vzduch do priestoru medzi pľúcami a hrudníkom nazývaného pleurálna dutina. Tento vzduch vytvára tlak na pľúca, čím vzniká život ohrozujúci stav. Čím väčšie množstvo vzduchu sa nachádza v pleurálnej dutine , tým väčší tlak pôsobí na okolité štruktúry.
Príznaky
- Bolesť na hrudníku (prudká, ostrá)
- Lapanie po dychu
- Cyanóza (modré pery)
- Znížený krvný tlak
- Zvýšený tep
- Úzkosť, strach zo smrti
Príčiny
Pneumotorax delíme na zatvorený a otvorený. Zatvorený pneumotorax je charakteristický tým, že vzduch sa dostáva do pleurálnej dutiny z vnútorného prostredia a nenastáva komunikácia s vonkajším. Napríklad pri tuberkulóze, emfyzéme, chronických obštrukčných chorobách pľúc alebo pri chirurgickom zákroku. Pri otvorenom pneumotoraxe nastáva výmena vzduchu medzi pleurálnou dutinou a vonkajším prostredím. Najčastejšou príčinou je trauma spôsobená pri autonehode , bodných ranách či zlomeninách. Rizikovými faktormi sú:
- fajčenie
- vek
- genetika alebo predchádzajúci pneumotorax
Priebeh
Samotný priebeh je závislý od objemu vzduchu, ktorý utláča pľúca. Ak je malý nemusí viesť k vážnejším komplikáciám a môže sám zmiznúť. Pokiaľ na pľúca pôsobí väčší objem vzduchu prítomná ja ostrá bolesť, dyspnoe (subjektívny pocit nedostatku vzduchu), nedostatočná okysličenosť krvi, ktorá vedie k cyanóze a horror mortis, strach zo smrti. Pre srdcovú činnosť je charakteristické zníženie krvného tlaku a zvýšenie tepovej frekvencie.
Diagnostika
Keďže ide najmä o akútny stav, diagnostika musí byť rýchla. Základný je klinický obraz pacienta, jeho príznaky a správanie sa. Uprednostňuje sa fyzikálne vyšetrenie z dôvodu získania času. Pokiaľ nejde o náhly a život ohrozujúci stav, využívajú sa aj zobrazovacie metódy ako RTG a CT.
Liečba
Pri akútnom pneumotoraxe je nevyhnutná duchaprítomná prvá pomoc. Tá pozostáva z privolania záchranky a následnej starostlivosti o pacienta. Pri otvorenom pneumotoraxe nevyťahujeme cudzie teleso. Snažíme sa zabezpečiť dotyčnému potrebné teplo a udržiavať ho v pokojnej polohe. Do príchodu záchranky monitorujeme jeho stav. Veľkú pomoc predstavuje vpichnutie do priestoru medzi druhým a tretím rebrom, čím sa uvoľňuje vzduch z hrudníka. Následne sa v nemocnici vykoná pleurálna drenáž. Pri asymptomatických pacientoch sa môže pneumotorax zahojiť sám, poprípade s pomocou farmakoterapie a oxygenoterapie.