Fitz-Hughov-Curtisov syndróm
19.05.2025

Fitz-Hughov-Curtisov syndróm (FHCS), alebo perihepatitída, je komplikáciou zápalového ochorenia panvy (PID). Ide o zápal puzdra pečene bez postihnutia pečeňového parenchýmu, pričom dochádza k tvorbe adhézií (zrastov) a bolesti v pravom hornom kvadrante brucha. Definitívna diagnóza sa stanovuje laparoskopiou alebo laparotómiou priamym pozorovaním adhézií, biopsiou puzdra pečene a kultiváciou z povrchu pečene. Základom terapiu sú antibiotiká.
Príčina
Predpokladá sa, že mikroorganizmy spojené so zápalových ochorením panvy sa šíria jedným z troch hlavných spôsobov:
- Spontánna ascendentná infekcia – mikróby z krčka maternice alebo pošvy putujú do endometria, cez vajíčkovody až do brušnej dutiny.
- Lymfogénne šírenie – šírenie infekcií prostredníctvom lymfatických ciev.
- Hematogénne šírenie – typicky pri tuberkulóze, kedy sa infekcia šíri do panvových orgánov krvnými cievami.
Rizikové faktory
- Ženské pohlavie.
- Vek menej ako 25 rokov.
- Vek pri prvom pohlavnom styku menej ako 15 rokov.
- Anamnéza zápalového ochorenia panvy.
- Zavedené vnútromaternicové telieska (IUD) alebo užívanie perorálnej antikoncepcie.
- Vaginálne výplachy.
Prejavy
Typicky sú pacientkami ženy v reprodukčnom veku, ktoré sťažujú na akútne vzniknutú bolesť alebo chronickú citlivosť v pravom hornom kvadrante brucha. Bolesť v pravom hornom kvadrante brucha je spôsobená perihepatitídou a tvorbou adhézií medzi povrchom pečene a brušnou stenou. Bolesť sa zvyčajne zhoršuje pri pohybe a dýchaní, čím môže napodobňovať akútne príhody brušné. Pacientky sa môžu sťažovať aj na bolesť v dolnej časti brucha, v panve alebo v krížovej oblasti rôznej intenzity. Môže sa objaviť aj horúčka, zimnica, nevoľnosť (nauzea), vracanie (vomitus), vaginálny výtok, bolestivý pohlavný styk (dyspareúnia), bolestivé močenie (dysúria), kŕče a krvácanie po pohlavnom styku
Diagnostika
Na stanovenie správnej diagnózy je nevyhnutná dôkladná anamnéza a veľká pozornosť. Bolesť v pravom hornom kvadrante brucha je symptómom mnohých ochorení, napríklad cholecystitídy, pleuritídy, pyelonefritídy, subfrenického abscesu alebo infekcie herpes zoster, a tak môže byť diagnostika Fitz-Hughov-Curtisov syndrómu veľmi náročná. Pri fyzikálnom vyšetrení býva prítomná horúčka, citlivosť v pravom hornom kvadrante brucha, bolesť pri uvoľnení tlaku na brucho, alebo tichosť brucha. Počas gynekologického vyšetrenia býva prítomná citlivosť pri pohybe krčka maternice, citlivosť v oblasti maternice, vaječníkov a vajíčkovodov. Pri vyšetrení v gynekologických zrkadlách si všímame známky infekcie, ako je mukopurulentný výtok z krčka a jeho zvýšená krehkosť. Laboratórne bývajú elevované zápalové markery (CRP, sedimentácia, leukocytóza). Zobrazovacie metódy – ultrasonografia, počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI) môžu odhaliť niektoré stavy spojené s PID, ako je pyosalpinx, tuboovariálny absces a ďalšie. Diagnózu potvrdíme laparoskopicky.
Terapia
Liečba Fitz-Hugh-Curtisovho syndrómu je úzko spätá s liečbou zápalového ochorenia malej panvy. Cieľom je zmierniť príznaky, eradikovať infekciu a minimalizovať riziko dlhodobých komplikácií, ako sú neplodnosť či mimomaternicové tehotenstvo. Základom terapie sú antibiotiká. Laparoskopia je indikovaná na diagnostiku, odstránenie zrastov a zachovanie fertility. Laparotómia sa zvažuje pri akútnych stavoch, ako je prasknutý tuboovariálny absces alebo nemožnosť vykonania laparoskopie.