Vaginálny výtok

Vaginálny výtok je normálny jav u žien v reprodukčnom veku a nazýva sa aj ako vaginálny flúor (fluor vaginalis). Výtok je tekutina produkovaná žľazami krčku maternice a vagíny. Funkciou tekutiny je pomáhať udržiavať sliznicu vagíny vlhkú a čistú, a tak zabraňovať preniku infekcií a poskytovať dostatočnú lubrikáciu. Množstvo, farba, konzistencia a zápach pošvového výtoku sa môžu meniť počas menštruačného cyklu a môžu byť ovplyvnené aj faktormi, ako sú hormonálne zmeny, sexuálne vzrušenie, tehotenstvo, ale aj zdravotné ťažkosti. Za normálnych okolností je vaginálny výtok zvyčajne číry alebo mliečne biely bez nepríjemného zápachu. Zároveň nie je sprevádzaný svrbením, pálením ani inými nepríjemnými pocitmi. Zmeny  objemu, farby, výskyt nepríjemného zápachu alebo pocitu diskomfortu upozorňuje na možnú patológiu.

Kedy je vaginálny výtok patologický?

Na prítomnosť chorobného stavu môže upozorniť zmena charakteru vaginálneho výtoku. 

  • Farba – za normálnych okolností by mal byť vaginálny výtok číry alebo mliečne sfarbený. Žlté, zelené alebo sivasté sfarbenie môže znamenať bakteriálnu infekciu, potenciálne môže ísť o sexuálne prenosné ochorenia. Sfarbenie dohneda alebo červena môže súvisieť s menštruáciou, ktorá má nastať, alebo naopak ide o pomenštruačné špinenie. Ďalšou príčinou červeného sfarbenia je ovulácia. Hustý biely výtok môže byť prejavom kvasinkovej infekcie. 
  • Konzistencia – obyčajne je vaginálny výtok väzký. Zmena konzistencie často upozorňuje na prítomnosť bakteriálnej, kvasinkovej alebo parazitárnej infekcie. V prípade takýchto stavov je výtok neobvykle hustý alebo dokonca spenený. 
  • Zápach – vaginálny výtok je fyziologicky bez zápachu, avšak niektorí autori pripúšťajú, že určitý zápach môže byť prítomný, ale nesmie byť nepríjemný. Zápach po rybách, alebo inak nepríjemný zápach obvykle znamená prítomnosť infekcie.
  • Množstvo – objem vaginálneho výtoku sa v priebehu cyklu môže meniť. Na druhú stranu náhle zmeny množstva výtoku môžu byť varovným signálom ochorenia. 

Všetky spomenuté charakteristiky sa môžu prirodzene meniť aj v priebehu menštruačného cyklu, vplyvom ovulácie, tehotenstva alebo užívaním antikoncepcie. Treba si teda všímať najmä náhle a intenzívne zmeny charakteru výtoku, ktoré sú sprevádzané svrbením, pálením a začervenaním v oblasti genitálu. 

Príčiny

  • Kvasinkové infekcie – premnoženie kvasiniek z rodu Candida spôsobuje vznik hustého, bieleho, syr pripomínajúceho výtoku. Kvasinkové infekcie sú často sprevádzané zápachom, svrbením, bolestivým pohlavným stykom. Rizikovým faktorom je užívanie antibiotík, oslabenie imunity, diabetes mellitus. 
  • Trichomoniáza – ide o sexuálne prenosné ochorenie, ktorého pôvodcom je prvok Trichomonas vaginalis. Problémom tohto ochorenia je fakt, že u mužov prebieha vo väčšine prípadov asymptomaticky a jeho prenos býva nevedomý. V tomto prípade je výtok zelený a extrémne zapáchajúci. Sprievodnými príznakmi je svrbenie, pálenie pri močení, zmeny sliznice vagíny a krčka maternice.
  • Bakteriálna vaginóza – vzniká premnožením niektorého druhu baktérii, ktoré sa vyskytujú vo vagíne. Vaginálny výtok je v tomto prípade obzvlášť objemný, riedky a belavý. Môže byť sprevádzaný zápachom po rybách. K bakteriálnej vaginóze dochádza pri narušení vaginálnej mikrobioty v dôsledku užívania antibiotík, stresom alebo hormonálnymi zmenami. 
  • Chlamýdie a kvapavka – obe tieto infekcie sú spôsobené baktériami a patria medzi pohlavne prenosné ochorenia. Spôsobujú vznik žltého alebo zeleného výtoku a sú sprevádzané nepríjemnými pocitmi v oblasti genitálu. Neliečenie týchto infekcií môže mať závažné zdravotné dôsledky: zápal vajcovodov a vaječníkov, zápalové ochorenie panvy a v konečnom dôsledku aj infertilitu (neplodnosť).  

Diagnostika 

V anamnéze významným je údaj o nechránenom pohlavnom styku, o zmene sexuálneho partnera, o užívaní antibiotík, o kúpaní sa v jazerách a bazénoch. Ako už bolo spomenuté, tak aj samotný charakter výtoku môže napovedať o vyvolávajúcej príčine. Lekár preto posúdi množstvo, farbu, konzistenciu a zápach vaginálneho výtoku. Ďalej sú dôležité anamnestické údaje o sprievodných symptómoch: pálenie, svrbenie, rezanie pri močení a iné. Zisťujeme informácie o doterajšej samoliečbe. Pri fyzikálnom vyšetrení si všímame začervenanie, opuch, povlak  a iné zmeny sliznice vonkajšieho a vnútorného genitálu, ako aj bolestivosť. Kľúčovým na stanovanie diagnózy je vaginálny ster. Zo steru sa stanovuje pH, amínový test (na dôkaz baktérií), mikrobiologické vyšetrenie a ďalšie. 

Terapia 

Liečba vaginálneho výtoku sa mení podľa vyvolávajúcej príčiny. Ak ide o bakteriálne infekcie je nevyhnutné preliečenie antibiotikami. Mykotické (kvasinkové) infekcie sa liečia pomocou antimykotík vo forme vaginálnych čapíkov alebo per orálne užívaných tabletiek (užívaných cez ústa). Liečba antimykotikami by mala trvať minimálne 10 dní a nemala by byť prerušená ani po odznení príznakov a ani počas menštruačného krvácania (čapíky). Zvyčajne sa podáva jeden čípok na noc. Niektoré antimykotické čapíky sú dostupné v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. 

Významnú úlohu zohráva prevencia. Základom prevencie je hygiena, avšak je nutné podotknúť, že nadmerná hygiena, môže viesť k narušeniu prirodzeného mikroprostredia vagíny a k zmene pH, čo sú dôležité prirodzené ochranné mechanizmy. Normálne vaginálne pH sa pohybuje v rozmedzí 3,8 až 4,5. Na hygienu sa odporúča používať čistú vodu a prípravky špeciálne určené na intímne partie s vhodným pH. Nemenej dôležitým je chránený pohlavný styk.