Dysúria (pálenie pri močení)

13.01.2024

Dysúria označuje pocit pálenia v priebehu močenia alebo bezprostredne po ňom. Môže sa vyskytnúť v ktoromkoľvek veku a ako u mužov, tak aj u žien. Hlavnou príčinou dysúrie sú infekcie urogenitálneho traktu. Častejšie sa vyskytuje u žien, čo vyplýva z faktu, že infekcie urogenitálneho traktu sú u žien častejšie. 

Prejavy 

Dysúria sa prejavuje pálením, rezaním alebo iným bolestivým pocitom, ktorý vzniká v súvislosti s močením. Môže sa objaviť na začiatku močenia, počas močenia alebo po ukončení močenia. Ak je infekčného pôvodu môže byť sprevádzaná bolestivosťou aj mimo močovej rúry. U žien v oblasti vulvy, vagíny a u mužov v oblasti žaluďa (glans penis) alebo tela penisu (corpus penis). Dysúria je nezriedka sprevádzaná inými ťažkosťami, ako sú svrbenie v oblasti genitálií, častým močením (polakisúria), nutkaním na močenie, ťažkosťami so začatím močenia, prerušovaním močenia. 

Príčiny 

  • Infekčné príčiny sú najčastejšou príčinou dysúrie sú infekcie urogenitálneho traktu: uretritídy (zápaly močovej rúry), cystitídy (zápaly močového mechúra), pyelonefritídy (infekcia obličiek), ďalej u žien vaginitída (zápal vagíny) a u mužov prostatitídy (zápaly prostaty). S vyšším výskytom infekcií urogenitálneho traktu, a teda aj dysúrie sa stretávame u žien, čo vyplýva z anatomických pomerov. Močová rúra je u žien dlhá len 3 – 4 centimetre, zatiaľ čo u mužov až 20 centimetrov. Zároveň je vaginálne ústie a análny otvor bližšie vstupu močovej rúry. Tieto skutočnosti uľahčujú vniknutie baktérií. Pri infekčných príčinách je vždy potrebné myslieť na sexuálne prenosné ochorenia (chlamýdia, kvapavka, genitálny herpes a iné). 
  • Nádorové ochorenia, ako karcinóm obličiek, močového mechúra, penisu, prostaty, vulvy a vagíny sú tiež príčinou dysúrie.
  • Trauma v oblasti genitálií v dôsledku katetrizácie, pohlavného styku alebo zapríčinená iným mechanizmom môže viesť dysúrii.
  • Anatomické odchýlky a obštrukcie v priebehu urogenitálneho traktu. Konkrétne ide napríklad o: striktúru uretry (zúženie močovej rúry), obštrukciu hrdla močového mechúra, fimózu (zúženie predkožky penisu, ktoré bráni jej prevlečeniu cez žaluď). Okrem toho zúženie v priebehu močových ciest môže spôsobiť aj prítomnosť obličkového alebo močového kameňa. U mužov môže ísť aj o prejav benígnej hyperplázie prostaty. U žien môže ísť o prejav endometriózy, teda výskytu výstelky maternice mimo maternice, v tomto prípade v oblasti panvy.  

Diagnostika 

V anamnéze nás zaujíma charakter príznakov – ako dlho trvajú, či sa zhoršujú, či je okrem dysúrie prítomný aj výtok z penisu alebo vagíny a iné. Informácie o sexuálnej aktivite, zmene sexuálneho partnera, pohlavnom styku je súčasťou anamnézy. Okrem toho sa zaujímame o to, či sa pacient/ka v blízkej minulosti nekúpal na kúpalisku alebo v jazere, čo by mohlo predstavovať zdroj infekcie. Základným laboratórnym vyšetrením je analýza moču. V moči vyšetrujeme prítomnosť leukocytov (bielych krviniek), leukocytovej esterázy, erytrocytov (červených krviniek), baktérií (bakteriúria) a nitritov. Okrem toho sa robí mikroskopické a kultivačné vyšetrenie moču. Všetky z uvedených vyšetrení nám poskytujú informácie o prebiehajúcej infekcii v urogenitálnom trakte. Hodnota pH moču je za fyziologických okolností v rozmedzí 6 – 7,5 (hraničné hodnoty sú 4,5 – 8). Vzostup pH na viac ako 8 indikuje prítomnosť baktérií, ktoré premieňajú ureu na amoniak a CO2, čo vedie k alkalizácii moču. Závažnou infekčnou príčinou je pyelonefritída. Podozrenie na ňu je najmä vtedy, ak je okrem dysúrie prítomná vysoká horúčka a bolesť v boku. Pri pyelonefritíde je pozitívny tapotment, čo je vyšetrenie, pri ktorom poklep hranou dlane v oblasti obličiek, vyvolá bolesť. Prítomnosť prekážky v priebehu vývodných močových ciest sa vyšetruje pomocou ultrasonografie, CT vyšetrenia, urografie alebo ureterocytoskopie. Prekážka môže byť rôznej etiológie a v závislosti od nej volíme zobrazovaciu metódu. 

Terapia 

Ako bolo už spomenuté najčastejšou príčinou dysúrie je infekcia urogenitálneho traktu. V závislosti od závažnosti a pôvodcu infekcie sa volí antibiotická liečba a dostatočná hydratácia. Zvýšený príjem tekutín pomáha odstraňovaniu baktérií a ich zvyškov, a tým skracuje dobu infekcie. V  prípadoch, kedy dochádza k opakovaným infekciám urogenitálneho traktu, je nutné nasadiť dlhodobú antibiotickú liečba, ktorá je prevenciou závažného poškodenia obličiek. Pyelonefritída ja závažný potenciálne život ohrozujúci stav a vyžaduje si včasnú antibiotickú liečbu a hospitalizáciu. Traumatické poškodenie močovej rúry a oblasti genitálií sa v nezávažných prípadoch lieči konzervatívne, pokojovým režimom. Rozsiahlejšia trauma si môže vyžadovať chirurgické ošetrenie. Pri prekážke v priebehu odvodných močových ciest je nutné obnovenie kontinuity. Podľa druhu prekážky volíme invazívne chirurgické výkony s cieľom jej odstránenia alebo neinvazívne zákroky, ako je extrakorporálna litotripsia rázovou vlnou, ktorá sa využíva na odstránenie močových kameňov. Nádorové ochorenia podľa typu, rozsahu, lokality nádoru liečime multimodálnou liečbou kombináciou chirurgie, chemoterapie a prípadne rádioterapie.