Absces sleziny
25.02.2025

Absces sleziny označuje ohraničenú dutinu v vyplnenú hnisom prítomnú v slezine. Ide o relatívne zriedkavý klinický stav, ale ak nie je diagnostikovaný, môže mať vysokú úmrtnosť presahujúcu 70 %. Včasná a vhodná liečba však môže významne znížiť úmrtnosť. Diagnózu potvrdíme pomocou CT vyšetrenia. V terapii kombinujeme chirurgickú a antibiotickú liečbu.
Príčina
Najčastejšie sa absces sleziny vyskytuje ako komplikácia infekčnej endokarditídy. Medzi izolované baktérie rodu Streptococcus, Staphylococcus, Mycobacterium, ale môže ísť aj hubových alebo parazitárnych pôvodcov.
Medzi rizikové faktory abscesu sleziny patrí:
- Poškodenie sleziny – trauma sleziny, heoglobinopatie.
- Poruchy imunity – AIDS, stav po chemoterapii, leukémie.
- Infarkt sleziny.
- Diabetes mellitus.
Prejavy
Najčastejším klinickým prejavom abscesu sleziny je horúčky. Ďalej sa môže objaviť bolesť brucha a hmatateľná masa v oblasti ľavého hypochondria (podrebria), ktorá je citlivá na dotyk. Typická triáda príznakov – horúčka, citlivosť v ľavom hornom kvadrante a leukocytóza (zvýšená hladina bielych krviniek) – sa však vyskytuje len v približne jednej tretine prípadov.
Medzi komplikácie abscesu sleziny patrí vznik život ohrozujúceho krvácania, pneumothoraxu, pneumónie (zápalu pľúc), ľavostranného pľúcneho výpotku, subfrenického (podbráničného) abscesu, pankreatickej fistuly, perforácie (prederavenia) čriev, tenkého alebo hrubého čreva.
Diagnostika
Diagnostika slezinového abscesu predstavuje klinickú výzvu. Fyzikálne vyšetrenie môže odhaliť zvýšené napätie okolitých svalov, zväčšenie sleziny (splenomegáliu) alebo bolestivú hmatateľnú masu. Laboratórne testy často odhalia leukocytózu a môže byť prítomná pozitívna hemokultivácia. Iniciálnym zobrazovacím vyšetrením je ultrasonografia, avšak detailné zobrazenie veľkosti a vzťahu abscesu k okolitým štruktúram poskytuje počítačová tomografia (CT).
Terapia
Hospitalizácia v nemocnici je odporúčaná vo všetkých prípadoch slezinového abscesu. Dôležitou súčasťou terapie je podávanie intravenóznych (vnútrožilových) širokospektrálnych antibiotík. Ak sú dostupné výsledky kultivácie, je potrebná cielená antibiotická liečba. V niektorých prípadoch môže byť indikovaná perkutánna aspirácia, teda odsatie abscesu cez kožu. Avšak zlatým terapeutickým štandardom je čiastočná alebo úplná splenektómia (odstránenie sleziny). Monoterapia antibiotikami nie je odporúčaná, pretože mortalita takejto liečby môže dosiahnuť až 50 %.