Leukémia

03.05.2022

Zvaná aj rakovina krvi, je ochorenie nádorové typu, ktoré vychádza z krvotvorného tkaniva a ide o najčastejšie nádorové ochorenie detí, môže mať akútnu aj chronickú formu. Podľa toho, aké sú krvotvorné bunky, v ktorých prišlo k zvratu vo forme nádoru, existuje leukémia z lymfocytov a leukémia z myelocytov.

Akútna forma leukémie sa najčastejšie neobjavuje u detí, ale u ľudí vo vyššom veku a prebieha veľmi rýchlo. Dochádza k defektu bielych krvinkách k defektu, ktorý spôsobí neschopnosť vývoja v plnohodnotnú bunku. Chronická leukémiapredstavuje zhruba 25 percent všetkých prípadov leukémie u dospelých,  v tomto prípade je priebeh pomalší a dochádza k zvýšeniu počtu bielych krviniek, kedy sa stane krv viskóznou a dochádza k nadmernému zrážaniu krvi.

Akútna aj chronická forma leukémie môže postihovať lymfocyty ako aj myelocyty, ide o nádorové ochorenie vychádzajúce z buniek kostnej drene, kedy dochádza vplyvom genetickej odchýlky k poruchám tvorby a riadneho dospievania krvotvotných buniek. Prichádza k nekontrolovateľnému rastu leukemických buniek, ktoré postupne vytláčajú tie zdravé. Ľudia s leukémiou trpia nedostatok erytrocytov, zvýšenou krvácavosťou a náchylnosťou k infekciám.

Príznaky

Ak ide o akútnu formu ochorenia, vyzerá na začiatku ako chrípka, ľudia trpia únavou, slabosťou a zvýšenou teplotou. Neskôr sa vyskytne podkožné krvácanie, modriny a aj väčšie krvácanie v dôsledku anémie a zníženia krvných doštičiek v krvnom riečišti.

Príznaky chronickej formy:

  • Bolesť šíriaca sa do ľavého ramena
  • Bolesť brucha
  • Horúčka
  • Potenie
  • Strata hmotnosti
  • Bolesti v kostiach a kĺbov
  • Problémy s dýchaním
  • Problémy so zrakom
  • Bledosť pokožky
  • zväčšené uzliny
  • zväčšená slezina a pečeň
  • krvácanie z nosa  a ďasien

Príčiny

Genetická odchýlka, ktorá spôsobuje  abnormality pri krvotvorbe v kostnej dreni a vznik leukemických buniek, ktoré sa nekontrolovateľne množia a vytláčajú z krvi zdravé bunky. Leukémia postihuje postupne celý organizmus a nádorové bunky sú vo väčšej alebo menšej miere zastúpené vo všetkých vnútorných orgánoch. Vzniká v podstate už v kostnej dreni, kde sa vyskytne na základe genetickej chyby leukemická bunka, ktorá následne postihne aj dcérske bunky.

Diagnostika

Pozostáva zo štandardnej cytologickej, histologickej a morfologickej diagnostiky, ako aj z moderných metód PCR alebo na základe prietokovej cytometrie. Pri akútnej forme sa najčastejšie realizujú krvné testy a punkcia kostnej dreni v kombinácii s imunologickým vyšetrením, pri chronickej forme sa navyše skúma hladina vápniku v krvi a zvýšená koncentrácia vitamínu B12.

Priebeh

Ochorenie môže mať individuálny priebeh a závisí najmä od formy. Pri akútnej forme ide o rýchlejší priebeh choroby, ktorá vyzerá ako chrípka, no neskôr sa začne objavovať podkožné krvácanie. Neskôr je už prítomné aj krvácanie z dutín a dochádza k anémii a častým infekciám. Pri chronickej forme je priebeh a progres ochorenia dlhodobejší a začína sa bolesťami a pocitom tlaku v oblasti brucha, neskôr prichádzajú horúčky, problémy s dýchaním a tiež so zrakom.

Liečba

Akútna leukémia sa lieči najmä chemoterapiou, kedy je cieľom organizmus maximálne zbaviť leukemických nádorových buniek. Využíva sa tak forma cytostatík rôzneho druhu, liečba trvá niekoľko týždňov a prináša so sebou niekoľko nežiaducich vedľajších účinkov. V rámci liečby sa využíva aj ožarovanie a to aj v rámci prevencie. U ľudí vo veku do 25 rokov sa realizuje liečba formou transplantácie buniek kostnej dreni, ktorá dáva veľké šance na dlhodobé prežitie.

Pri chronickej forme leukémie sa ukazuje, že chemoterapia nie je taká účinná, základnou metódou liečenia je transplantácia kostnej drene. Dáva sa prednosť transplantácie od príbuzných darcov alebo tzv. autológnej transplantácie, kedy dochádza k odobratiu buniek z vlastného organizmu a následne ich transplantácii. Ďalej sa používajú rôzne farmakologické prípravky a moderné formy cytostatík s lepšou účinnosťou.