Kawasakiho choroba

05.03.2023

Patrí medzi vaskulitídy (zápalové ochorenie ciev) a postihuje cievy so stredným priemerom. Je to akútne ochorenie detského veku. Častejšie u chlapcov. Rizikovým faktorom je aj ročné obdobie. Častejší výskyt je na konci zimy a začiatkom jari. Najvyšší výskyt je v Ázijských krajinách. Incidencia sa na Slovensku pohybuje okolo 1,6/ 100 000. Postihuje deti vo veku od 3 mesiacov do 5 rokov.

Presná príčina ochorenia nie je známa. Predpokladá sa, že vyvolávateľom je vírusové ochorenie. Opakovanie ochorenia je neobvyklé.

Príznaky

  • Horúčka
  • Kožný exantém
  • Zápal spojiviek
  • Zväčšené lymfatické uzliny
  • Malinový jazyk
  • Ošupovanie kože 

Hlavným príznakom je horúčka, ktorá trvá viac ako 5 dní a nereaguje na antibiotickú liečbu. Súčasťou klinického obrazu sú kožné prejavy. Najčastejšie sú vyrážky lokalizované v oblasti trupu. Dôležitými diagnostickými znakmi je aj zápal spojiviek a zväčšené lymfatické uzliny na jednej strane krku. Jazyk je malinový. Po akútnej fáze nasleduje ošupovanie kože z dlaní a chodidiel. Ďalšími príznakmi môžu byť aj bolesti brucha, vracanie, hnačka a dočasná strata sluchu.

Komplikácie

Kvôli komplikáciám sa Kawasakiho choroba považuje za závažnú diagnózu. U neliečených pacientov sa objavujú kardiovaskulárne komplikácie. Tvoria sa aneuryzmi (výdute) v koronárnych cievach a hrozí riziko infarktu myokardu

Diagnostika

Opiera sa o klinický obraz pacienta. Neexistuje žiadny špecifický test. Dôležitá je včasná hospitalizácia na potvrdenie alebo vylúčenie ochorenia a liečba. Deťom, ktoré prekonali Kawasakiho chorobu sa odporúča absolvovať echokardiogram každý rok.

Liečba

Má dve fázy. V akútnej fáze ochorenia podávame vysoké dávky gamaglobulínov vo forme infúzie a vysoké dávky kyseliny acetylsalicylovej ako prevencia vzniku infarktu myokardu. V druhej fáze sa podáva udržiavacia dávka kyseliny acetylsalicylovej po dobu 3 mesiacov.