Lacerácia pľúc
29.12.2024

Príčina
Lacerácia pľúcneho parenchýmu môže byť spôsobená penetrujúcimi alebo tupými poraneniami hrudníka. Príkladom penetrujúcich poranení sú bodné a strelné rany hrudníka alebo prepichnutie pľúc zlomeným rebrom. K lacerácii pľúc vplyvom tupej traumy môže dôjsť pri násilnej kompresie hrudníka, ako to je napríklad pri dopravných nehodách alebo fyzickom násilí.
Prejavy
Pri lacerácii pľúc dochádza k vzniku krvácania a môže dôjsť k vzniku pneumotoraxu alebo hemotoraxu, čo sa prejaví bolesťou na hrudi, vykašliavaním krvi (hemoptýzou), vznikom dýchavičnosti (dyspnoe), pocitom tlaku na hrudi, cyanózou alebo až šokovým stavom. Komplikáciou lacerácie pľúc môže byť zanesenie infekcie, vznik pľúcneho abscesu, brochopleurálnej fistuly alebo vzduchovej embólie.
Diagnostika
Lacerácia pľúc sa najčastejšie vzniká ako následok traumy hrudníka, a preto je dôležité na ňu vždy v týchto prípadoch myslieť. Pri röntgenovom snímku hrudníka môžu byť prítomné zatienenia v mieste lacerácie alebo známky pneumotoraxu a hemotoraxu. Detailnejšie zobrazenie poskytuje počítačová tomografia (CT). Ďalej je možné v diagnostike využiť torakoskopiu, ktorá súčasne umožňuje laceráciu ošetriť.
Terapia
Nezávažné prípady lacerácie pľúc je možno liečiť konzervatívne, čo spočíva v podpore dýchania, polohovaní pacienta, drenáži hrudníka, tlmení bolesti a prípadnej antibiotickej prevencii vzniku infekcie. Rozsiahlejšie lacerácie pľúc je potrebné ošetriť chirurgicky. V niektorých prípadoch je potrebné pristúpiť k radikálnejším chirurgickým výkonom, ako je napríklad odstránenie poškodeného pľúcneho laloku (lobéktómia) či dokonca odstráneniu pľúca (pneumonektómia)