Karcinóm prostaty

Sezóna 1 - Epizóda 7

14.11.2023

Ďalšia epizóda »

Karcinóm prostaty je najčastejšou onkologickou diagnózou mužov po 50. roku života. Zároveň ide o tretiu najčastejšiu príčinu úmrtí spomedzi nádorových ochorení mužov (po karcinóme pľúc a kolorektálnom karcinóme). Už táto štatistika navráva, že rakovina prostaty má napriek vysokej incidencii relatívne dobrú prognózu – 5 ročné prežitie po diagnóze sa blíži k 100 % pacientov.

V štúdiu sme privítali popredného odborníka na problematiku urogenitálnych malignít doc. JUDr. MUDr. Patrika Palacku, PhD., MPH, MBA, LL.M., primára oddelenia ambulantnej chemoterapie v Národnom onkologickom ústave.

V relácii sa dozviete: 

  • Karcinóm prostaty sa zväčša rozvíja pomaly, dokonca roky nemusí spôsobovať žiadne problémy a príznaky. 
  • Príznaky a prejavy karcinómu prostaty sa môžu prejavovať podobne ako pri nezhubných ochoreniach prostaty, ako sú zápal prostaty a benígna hyperplázia prostaty (zväčšenie prostaty). K príznakom patria ťažkosti s močením (častejšie močenie počas dňa alebo v noci, problém vymočiť sa), krv moči alebo ejakuláte, poruchy erekcie (ktoré sú charakteristické skôr pre väčší lokálny nález). 
  • Muži po 50. tom roku života by mali chodiť na pravidelné prehliadky u urológa v intervale raz za tri roky. Urológ vyšetruje pacienta cez konečník a z krvi zisťuje hladinu PSA. 
  • PSA (prostata špecifický antigén) je bielkovina tvorená zdravými aj nádorovými bunkami prostaty. Každý muž má určitú hladinu PSA v krvi. Keď sa koncentrácia tohto proteínu zvýši nad určité hodnoty, je potrebné pacienta sledovať a rozhodnúť o ďalšej diagnostike. Diagnostika karcinómu prostaty prebieha na úrovni urológa alebo onkourológa.
  • Včasná diagnostika karcinómu prostaty je dôležitá. Čím skôr sa ochorenie odhalí, tým skôr možno rozhodnúť o ďalšom liečebnom postupe.
  • V pokročilom, metastatickom štádiu je karcinóm prostaty diagnostikovaný iba malej skupine pacientov (do 10 %). Metastatické ochorenie sa môže demonštrovať rôzne – najčastejšie sa tieto nádory šíria hematogénnou (krvnou) cestou do kostí. Bolesť kostí, ktorá je zväčša nová a zvýrazňuje sa, môže svedčiť o karcinóme prostaty. Metastázy v pľúcach sa môžu prejaviť dýchavičnosťou. Prejavom metastáz v pečeni môže byť zlyhávanie pečene. 
  • Na karcinóm prostaty môže urológa upozorniť zvýšená hladina PSA. Pri podozrení na karcinóm prostaty odosiela urológ pacienta na vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Definitívne potvrdzuje diagnózu až biopsia prostaty – odber vzorky priamo z orgánu.
  • Na základe odobratých vzoriek z viacerých miest prostaty určí patológ tzv. gleasonove skóre. Patológ vyšetrí všetky vzorky, pričom hodnotí číslom od 1 do 5 charakter buniek prostaty (1-2 sú normálne bunky, 3, 4 a 5 sú nenormálne, patologické, nádorové bunky). Súčet najhorších čísel z oboch lalokov prostaty tvorí gleasonove skóre, ktoré napovedá, aká je nádorová choroba biologicky agresívna. Na základe gleasonovho skóre, hladiny PSA a výsledkov magnetickej rezonancie, ktorá ukáže, či je nádorové ochorenie obmedzené na orgán prostaty, alebo prerastá do okolitých orgánov či lokoregionálnych lymfatických uzlín, sa rozhoduje o ďalšej liečbe.
  • Pri včasnom karcinóme prostaty  sú možnosti liečby: chirurgické odstránenie prostaty, prípadne odobratie lymfatických uzlín, ďalej externá rádioterapia, prípadne – za určitých okolností – je možná tzv. brachyterapia (lokálna rádioterapia).
  • Aktívne sledovanie – keď sa pacientovo ochorenie len kontroluje a nemusí podstúpiť liečbu, je možné po rozhodnutí lekára a za špecifických okolností: ak majú pacienti napr. nízke gleasonove skóre, nízke PSA, nie sú symptomatickí – čiže nemajú ťažkosti. Ak má totiž muž neagresívny nádor prostaty a je napríklad vo vyššom veku, má pridružené ochorenia (napríklad zlyhávanie srdca), je pravdepodobné, že zistená nádorová choroba nebude zodpovedná za úmrtie tohto človeka. 
  • Nádory prostaty sú hormonálne závislé od testosterónu, preto je základom protinádorovej liečby snaha o zníženie hladiny testosterónu. V minulosti sa to dosahovalo chirurgickým odstránením semenníkov (chirurgická kastrácia), dnes je možné znížiť hladiny testosterónu aj medikamentózne (za pomoci liekov). Pri včasnom štádiu karcinómu prostaty sa navodzuje medikamentózna kastrácia dočasne (v trvaní od 6 mesiacov do 3 rokov), avšak pri metastatickej chorobe býva kastrácia kontinuálna. 
  • Metastatické ochorenie karcinómu prostaty má za posledných 15 rokov nové možnosti liečby, vďaka ktorým môžu žiť pacienti s metastatickým karcinómom prostaty – bez zveličovania – celé roky v dobrej kvalite života. Metastatické ochorenie prostaty sa stáva chronickým ochorením.
  • Popri hormonálnej liečbe a chemoterapii sa využíva pre pokročilé ochorenia skupina liekov tzv. rádioligandy, ide o rádioaktívny prvok (rádium alebo lutécium), ktoré sa dodáva intravenózne do tela. Lutécium sa viaže cez nosič na povrch nádorových buniek a nádorové bunky zabíja. Tieto lieky predlžujú prežívanie. 
  • Novinkou pri liečbe karcinómu prostaty je cielená liečba tzv. PARP inhibítory, ktoré sa doposiaľ používali pri karcinóm prsníka a ovárií. Fungujú u pacientov, ktorí majú vrodenú alebo tzv. somatickú mutáciu jedného z génov opravy poškodenej DNA. Pri karcinómoch prostaty sa jedná o mutáciu génu BRCA 2. 

V relácii sa ďalej dozviete, aký je názor doc. Palacku na protónovú liečbu karcinómu prostaty. „V tomto okamihu vyslovím svoj pohľad na problém, som pripravený, že nie všetci budú súhlasiť. Z mechanizmu účinku sa predpokladá, že protónová liečba bude menej toxická ako klasická rádioterapia (elektrónová liečba). Je preukázané, že elektrónová liečba má istú toxicitu, ale zároveň pozitívne a preukázateľne vplýva na prežívanie pacientov. Ja osobne si nie som vedomý takej štúdie, ktorá by porovnávala tieto dva terapeutické prístupy. Nepoznáme štúdiu, ktorá by dokázala, že protón je rovnako efektívny ako elektrón (napr. v dĺžke prežitia). Preto vysvetľujem pacientom, že protónová liečba je alternatívou, ale určite to nie je štandardná liečba. Napokon nenájdete to ani v odporúčaniach odborných onkologických spoločností ako Európska spoločnosť klinickej onkológie (ESMO) či Európska urologická spoločnosť. Indikáciu na protónovú liečbu musí však urobiť radiačný onkológ.“

Relácia vznikla v spolupráci TV Doktor a portálu onkoinfo.sk