Náhle úmrtie u športovcov
22.04.2025

Náhla úmrtie u športovcov predstavuje tragickú udalosť v oblasti športovej medicíny, kardiológie, primárnej starostlivosti a pediatrie. Najčastejšou príčinou nečakanej smrti u mladých športovcov je srdcové ochorenie, zvyčajne vrodeného pôvodu. Avšak v dôsledku užívania anabolických steroidov, peptidových hormónov a stimulantov sa čoraz častejšie objavujú získané srdcové ochorenia aj u mladých a stredne starých športovcov. Naopak, náhla smrť u starších športovcov je vo väčšine prípadov spôsobená aterosklerotickým ochorením koronárnych artérií.

Príčina
K náhlemu úmrtiu športovcov najčastejšie dochádza z kardiálnych príčin.
- Hypetrofická obštrukčná kardiomyopatia.
- Dilatačná kardiomyopatia.
- Abnormality koronárnych ciev.
- Hypertrofia ľavej komory.
- Koronárna choroba srdca.
- Prolaps mitrálnej chlopne.
- Wolff-Parkinsonov-Whiteov syndróm.
- Brugada syndróm.
- Atrioventrikulárne bloky.
- Syndróm dlhého QT intervalu.
- Idiopatická komorová fibrilácia.
- Zneužívanie anabolických steroidov.
- Zneužívanie stimulantov.
- Otras srdca (commotio cordis).
- Ruptúra aorty.
- Myokarditída.
Prejavy
Medzi varovné príznaky, ktoré môže predchádzať k úmrtiu patria:
- Stenokardia – bolesť na hrudi.
- Palpitácia – búšenie srdca.
- Dyspnoe – dýchavičnosť.
- Kŕče.
- Nehmatný pulz.
- Synkopa.
Diagnostika
Výskyt varovných príznakov u športovcov by mal byť vždy indikáciou na podrobnejšie vyšetrenie. V rodinnej anamnéze pacienta pátrame po ochoreniach srdca a náhlych úmrtiach. Vždy je potrebné od pacienta zistiť užívanie stimulantov, anabolických steroidov a iných látok, ktoré by mohli vysvetliť vznik ťažkostí. Ďalším krokom je kompletné vyšetrenie pacienta, v ktorom nemôže chýbať meranie krvného tlaku, auskultácia srdca fonendoskopom, elektrokardiografické vyšetrenie (EKG). V indikovaných prípadoch pristupujeme k monitorovaniu holterom, záťažovému testu či magnetickej rezonancii srdca (MRI). Laboratórne môžu byť prítomné elevované kardiošpecifické markery. Pri podozrení na dedičné ochorenia môže byť súčasťou diagnostiky aj genetické vyšetrenie.
Terapia
Náhle úmrtia u športovcov najčastejšie vznikajú z kardiálnych príčin, preto je dôležitá včasná diagnostika a terapia. Srdcové ochorenia u športovcov si vyžadujú kombináciu všeobecnej a špecifickej liečby. Z hľadiska životného štýlu môže byť športovcom odporúčané, aby sa na istý čas vyhýbali intenzívnemu cvičeniu a ďalším rizikovým faktorom. Fyzický aj psychický stres totiž zvyšujú nároky na srdce a môžu spustiť potenciálne smrteľné arytmie. Zatiaľ čo staršie poznatky považovali väčšinu foriem srdcového ochorenia za dôvod na ukončenie športovej kariéry, novšie poznatky naznačujú, že mnohí športovci sa môžu bezpečne vrátiť k športu za predpokladu správne nastavenej liečby. Cieľom medikamentóznej liečby je zlepšiť prekrvenie srdca a znížiť riziko vzniku arytmií. Využívame lieky, ako sú betablokátory, blokátory kalciových kanálov. Pri štrukturálnych poruchách srdca sa môže indikovať chirurgická septálna myomektómia alebo alkoholová septálna ablácia. Ak je riziko náhlej smrti vysoké, môže byť implantovaný implantovateľný kardioverter-defibrilátor (ICD), ktorý dokáže zachrániť život pri náhlom zlyhaní srdca. V závažných prípadoch môže byť poslednou možnosťou transplantácia srdca.