Wolff-Parkinson-White syndróm
22.08.2024
Wolff-Parkinson-White (WPW) syndróm je vrodená porucha srdcového rytmu, pri ktorej existuje v srdci nadbytočná elektrická dráha. Táto dráha umožňuje, aby elektrické impulzy prechádzali z predsiení srdca do komôr rýchlejšie ako za fyziologického stavu, čo vedie k veľmi rýchlemu srdcovému tepu. WPW syndróm klinicky spôsobuje palpitácie, závraty, mdloby alebo dokonca život ohrozujúce arytmie. Najčastejšie je diagnostikovaný u mladých ľudí.
Príznaky:
Klinický obraz WPW syndrómu zahŕňa opakujúce sa epizódy tachykardie, ktoré sa prejavujú náhlym a rýchlym búšením srdca. Pacienti zvyčajne pociťujú závraty, dýchavičnosť, úzkosť, alebo mdloby. V niektorých prípadoch sa objavuje bolesť na hrudníku. Príznaky začínajú náhle a pretrvávajú od niekoľkých sekúnd po niekoľko hodín.
Komplikácie:
Medzi komplikácie WPW syndrómu patria srdcové zlyhávanie, kardiogénny šok, mdloby, cievna mozgová príhoda a v zriedkavých prípadoch aj srdcový infarkt. Tieto komplikácie môžu vzniknúť v dôsledku závažných a neovládateľných epizód tachykardie.
Diagnostika:
Základom diagnostického procesu je elektrokardiogram (EKG), ktorý odhalí charakteristické abnormality, ako je delta vlna a skrátený PR interval. EKG umožní identifikovať prítomnosť nadbytočnej elektrickej dráhy v srdci. V prípade potreby sa vykonáva aj elektrofyzikálne vyšetrenie, ktoré poskytuje podrobnejšie informácie o elektrických dráhach a ich funkcii.
Terapia:
WPW syndróm sa lieči rôznymi prístupmi v závislosti od závažnosti symptómov. Mierne prípady sa liečia medikamentózne pomocou liekov na kontrolu srdcového rytmu. V závažnejších prípadoch alebo pri častých epizódach sa odporúča rádiofrekvenčná ablácia, ktorá zničí nadbytočnú elektrickú dráhu v srdci a eliminuje tak arytmie. Prístup k liečbe sa prispôsobuje individuálnym potrebám pacienta a jeho klinickému obrazu.