Eventrácia bránice
20.01.2025

Bránica (diaphragma) je hlavný dýchací sval ľudskom tela, ktorý oddeľuje hrudnú od brušnej dutiny. Bránica je plochý sval tvaru kupoly, ktorý sa upína na okrajoch k dolnému okraju hrudného koša a chrbtici, pričom jej vrchol smeruje do hrudnej dutiny. Eventrácia bránice je stav, pri ktorom dochádza k elevácii kupoly bránice pri jej zachovanej celistvosti. Eventrácia bránice vzniká v dôsledku jej oslabenia alebo paralýzy, môže byť vrodená alebo získaná. Klinické priebeh môže Klinický obraz sa pohybuje od asymptomatického až po závažné poruchy dýchania. Diagnóza sa stanovuje na základe zobrazovacích vyšetrení hrudníka a liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická.
Príčina
- Vrodená (kongenitálna) eventrácia bránice – vzniká v dôsledku abnormálneho embryonálneho vývoja bránice. Eventrácia bránice sa môže vyskytovať aj v súvislosti s inými vrodenými chybami, ako je Kabuki syndróm, Beckwith-Wiedemannov syndróm, Polandov syndróm, hypoplázia pľúc, malrotácia čreva a vrodené vývojové chyby srdca. Ďalšou možnou príčinou vrodenej eventrácie bránice sú prenatálne infekcie plodu vírusom rubeoly alebo cytomegalovírusom.
- Získaná eventrácia bránice – vzniká v dôsledku poškodenia bráničného nervu (nervus phrenicus), ktorý inervuje bránicu. Porucha inervácie vedie k atrofii (ochabnutiu) svalstva bránice. Poškodenie bráničného nervu môže byť spôsobené tupými alebo ostrými poraneniami, prípadne iatrogénnym poranením počas chirurgického zákroku. Okrem toho môže dôjsť k poškodeniu bráničného nervu v dôsledku sklerózy multiplex, Guilain-Barrého syndrómu, vplyvom rádioterapie.
Prejavy
Klinický obraz eventrácie bránice môže byť variabilný, v mnohých prípadoch ostáva asymptomatický a ide len o náhodný nález na zobrazovacích vyšetreniach, ktoré sú realizované z iných príčin. Symptomatické prípady eventrácie môžu mať dramatický priebeh so vznikom ťažkej respiračnej tiesne alebo gastrointestinálnych symptómov. Závažné prípady eventrácie bránice môžu viesť u novorodencov k respiračnému zlyhaniu.
- Z respiračný príznakov sa objavuje dyspnoe (dýchavičnosť), tachypnoe (zrýchlené dýchanie), ortopnoe (dychová tieseň viazaná na polohu v ľahu), rekurentné (znovuvznikajúce) respiračné infekcie, chronický produktívny kašeľ.
- Medzi gastrointestinálne prejavy patrí dyspepsia, dysfágia (sťažené prehĺtanie), gastroezofageálny reflux, bolesť v epigastriu (hornej časti brucha). U detí sa môže objaviť aj vracanie, obstipácia, nedostatočný hmotnostný prírastok, sťažené kŕmenie a v ťažkých prípadoch črevný volvulus.
Diagnostika
Keďže eventrácia bránice je vo väčšine prípadov asymptomatická, zvyčajne býva odhalená náhodne pri zobrazovacích vyšetreniach hrudníka vykonávaných z iných dôvodov. Obvykle na diagnostiku postačuje röntgenový snímok hrudníka, v nejasných prípadoch môže byť potrebná počítačová tomografia (CT). Na posúdenie funkcie pľúc môžeme vykonať niektoré špeciálne vyšetrenia, ako je spirometria. Vrodenú eventráciu bránice je možné odhaliť aj prenatálne (pred narodením) pomocou ultrasonografie alebo magnetickej rezonancie (MRI).
Terapia
Manažment eventrácie bránice závisí predovšetkým od príčiny a závažnosti ochorenia. Asymptomatické a ľahké je možné liečiť konzervatívne, pravidelnými kontrolami. Pri vzniku respiračnej tiesne je potrebné včasné zabezpečenie dýchania, v ťažkých prípadoch aj intubáciou alebo umelou pľúcnou ventiláciou. Definitívnu liečbu predstavuje chirurgický zákrok.