Otrava jódom
27.12.2024

Jód je esenciálny prvok, ktorý má kľúčovú úlohu pre správnu funkciu organizmu. Jód sa podieľa na tvorbe hormónov štítnej žľazy, ktoré sú nevyhnutné pre reguláciu rastu a metabolizmu. Nedostatok jódu je dlhodobo známy problém, avšak dôsledky nadbytku jódu bývajú často opomínané. Jód sa v ľudskom tele nesyntetizuje a musí byť prijímaný z vonkajšieho prostredia. Zdroje nadbytku jódu môžu zahŕňať nadmernú konzumáciu jodidovanej soli, potravín obsahujúcich prebytok jódu a výživových doplnkov obsahujúcich jód.
Príčina
Nadbytok jódu najčastejšie vzniká v dôsledku nadmernej konzumácie výživových doplnkov obsahujúcich jód. Vo všeobecnosti je potrebné prijať veľké množstvo jódu, aby došlo k otrave. Medzi potraviny obsahujúce jód patrí jodidovaná soľ, morské plody, mlieko, vajcia. Jód je aj súčasťou niektorých antiseptík.
Prejavy
Účinok otravy jódom sa môže líšiť v závislosti od funkcie štítnej žľazy. Medzi bežné prejavy otravy jódom patrí pálenie v ústnej dutine, bolesť brucha, nevoľnosť (nauzea), vracanie, hnačka, strata chuti do jedla, hypersalivácia (nadmerné slinenie). Zdravý jedinci zvyčajne dobre tolerujú nadbytok jódu, ale v niekedy môže dôjsť k vzniku tyreoiditídy, hypotyreózy alebo hypertyreózy. V závažnejších prípadoch môže dôjsť k vzniku delíria, zmätenosti, letargie až šoku. Intoxikácia jódom je zriedkavo smrteľná.
Diagnostika Úvodné hodnotenie pacientov s náhodným alebo úmyselným predávkovaním by malo zahŕňať podrobnú anamnézu a dôkladné klinické vyšetrenie. Laboratórne testy by mali zahŕňať kompletný krvný obraz a koagulačné parametre, vyšetrenie hladiny elektrolytov, testy funkcie pečene a obličiek, štítnej žľazy. Súčasťou diagnostiky môže byť aj toxikologické vyšetrenie.
Terapia
Liečba by mala začať stabilizáciou pacienta, čo môže zahŕňať zabezpečenie dýchania a dýchacích ciest, ako aj cirkulácie. Na zabránenie ďalšieho vstrebávania jódu z gastrointestinálneho traktu je možné podať aktívne uhlie.