Torakocentéza
24.01.2025
Garant
MUDr. Kristína Drugová

Torakocentéza (pleurálna punkcia) je diagnosticko-terapeutický výkon, ktorého cieľom je odobratie tekutiny alebo vzduchu z pleurálnej dutiny. Táto dutina sa nachádza medzi parietálnou (pohrudnicovou) a viscerálnou (orgánovou) pleurou, čo sú dve tenké membrány obklopujúce pľúca. Zákrok sa vykonáva pri podozrení na patologické nahromadenie tekutiny alebo vzduchu (pneumotorax) v pleurálnej dutine.
Indikácie:
- nejasný pleurálny výpotok zistený na zobrazovacích vyšetreniach
- podozrenie na infekciu (napr. empyém, tuberkulóza)
- malígne výpotky (diagnostika rakoviny pleury alebo metastáz)
- autoimunitné ochorenia (napr. lupus, reumatoidná artritída)
- symptomatická úľava pri veľkých pleurálnych výpotkoch
- liečba pneumotoraxu
- odstránenie hnisu pri empýme
- evakuácia krvi pri hemotoraxe
Priebeh:
- príprava pacienta: Zákrok sa zvyčajne vykonáva v sede. Pacient sedí na stoličke s rukami opretými o pevný povrch, čím sa zabezpečí lepší prístup k zadnej časti hrudníka. Miesto vpichu sa určí na základe fyzikálneho vyšetrenia (poklep, počúvanie fonendoskopom) a zobrazenia ultrazvukom.
- aseptická príprava: Miesto zákroku sa dôkladne dezinfikuje a prekryje sterilným obväzom. Lokálna anestézia sa aplikuje do kože, podkožia až po pleurálnu dutinu.
- samotná torakocentéza: Lekár zavádza špeciálnu ihlu alebo katéter cez medzirebrový priestor do pleurálnej dutiny. Obvykle sa vpich vykonáva v strednej axilárnej čiare medzi 7. a 9. rebrom, aby sa predišlo poraneniu pľúc a iných orgánov. Po zavedení ihly sa odoberie tekutina alebo vzduch pomocou striekačky alebo sacieho systému. Tekutina sa odosiela na laboratórne vyšetrenie.
- záver: Po ukončení zákroku sa vpich prekryje sterilným obväzom. Pacient je monitorovaný kvôli možným komplikáciám.
Možné komplikácie:
pneumotorax spôsobený poškodením pľúc
hemotorax (krvácanie do pleurálnej dutiny)
infekcie v mieste vpichu
poranenie susedných štruktúr