Gastroskopia

Sezóna 1 - Epizóda 5

29.05.2023

Gastroskopia je diagnostický a terapeutický postup, pri ktorom sa používa flexibilný endoskop na vnútorné vyšetrenie horného tráviaceho traktu, vrátane pažeráka, žalúdka a hornej časti tenkého čreva (dvanástnika). Tu je obvyklý priebeh gastroskopie:

  1. Príprava: Pred gastroskopiou budete pravdepodobne musieť dodržiavať pokyny týkajúce sa pôstu. Významnou časťou prípravy je vyprázdnenie žalúdka, čo znamená, že nemáte jesť ani piť určitý čas pred zákrokom.

  2. Lokálna anestézia: Pred samotným zákrokom sa vám môže podať lokálna anestézia v podobe spreja na znecitlivenie hrdla a zníženie reflexu pri prehĺtaní.

  3. Umiestnenie endoskopu: Po anestézii sa prístroj, nazývaný gastroskop, vloží do úst cez hrdlo. Gastroskop je tenká a flexibilná rúrka s osvetľovacím systémom a malou kamerou na konci. Lekár ho postupne vloží cez pažerák do žalúdka a potom do dvanástnika.

  4. Vnútorné vyšetrenie: Po vložení gastroskopu lekár bude postupovať opatrne a sledovať obraz z kamery na obrazovke. Týmto spôsobom bude kontrolovať vnútorné štruktúry a stav tráviaceho traktu. Ak je to potrebné, lekár môže robiť biopsiu (odber vzorky tkaniva) alebo vykonávať iné terapeutické procedúry, ako napríklad odstránenie polypov, zastavenie krvácania alebo rozšírenie stenóz (zúženín).

  5. Dokončenie postupu: Po skončení vyšetrenia sa gastroskop opatrne odstráni. Môžete pociťovať mierne nepohodlie v hrdle, ktoré by malo postupne ustupovať.

Po gastroskopii vás lekár informuje o výsledkoch a ďalšom postupe, ak je to potrebné. Výsledky biopsie, ak sa vykonala, budú k dispozícii po určitom čase. Je dôležité dodržiavať pokyny lekára týkajúce sa obnovy a prípadnej ďalšej starostlivosti po gastroskopii.

Hosťom v štúdiu bola MUDr. Daniela Osuská, gastroenterologička NOÚ.