Obličkové kamene

27.02.2023

Obličkové kamene, nefrolitiáza, sú tvrdé štruktúry vznikajúce z minerálov v obličkách. Vyskytujú sa v rozličných oblastiach, od vlastného tkaniva obličiek, cez močové cesty až močovej rúre. Vyskytuje sa častejšie u mužov ako u žien. Kamene vznikajú pri zvýšenej koncentrácii moču, ktorá umožňuje minerálom kryštalizovať a držať pohromade.

Príznaky

Spočiatku môžu byť kamene bezpríznakové. Problémy nastávajú, keď sa kameň dostane do močovodu:

  • prudká kolikovitá bolesť v oblasti chrbtice, pod rebrami až pri genitáliách 
  • červený alebo hnedý moč
  • zapáchajúci moč
  • časté močenie v malých dávkach
  • nevoľnosť, vracanie
  • horúčka pri rozvoji infekcie

Príčiny

Zvýšená koncentrácia moču z dôvodu nadmernej konzumácie potravy alebo nedostatočnej hydratácie. Vznik ako dôsledok infekcie močových ciest, prekážka pri odtoku moču alebo zásah cudzieho telesa v močových cestách. Rizikovými faktormi sú dehydratácia, diéty na báze zvýšeného príjmu bielkovín, sodíka či cukru, obezita, užívanie určitých liekov alebo poruchy tráviaceho traktu.

Priebeh

Najčastejší sa prejaví prudkou a neznesiteľnou bolesťou. Tá môže byť až taká vážna, že spôsobí vracanie. Typické je aj časté močenie, počas ktorého je náročné vylúčiť väčšie množstvo tekutiny. V prípade rozšírenia infekcie sa objaví aj zimnica s horúčkou. Charakteristická je aj prítomnosť krvi v moči, ktorá však nemusí byť viditeľná voľným okom.

Diagnostika

Lekár najprv posúdi klinický obraz pacienta, odoberie anamnézu, pri ktorej je dobré sústrediť sa aj na výskyt ochorenia v rodine. Krvné testy monitorujú hladinu vápnika a kyseliny močovej v krvi. Pomáhajú stanoviť zdravie obličiek. Zber moču v priebehu 24 hodín môže ukázať zvýšenú produkciu kameňotvorných minerálov. Spomedzi zobrazovacích metód je využiteľná ultrasonografia alebo CT. Zaujímavá je filtračná metóda, pri ktorej sa zachytávajú jednotlivé časti kameňov.

Liečba

Pri malých nálezoch obličkových kameňov je dôležité piť dostatok vody, približne 2 litre denne. Lekár môže predpísať aj takzvané alfa blokátory, ktoré navodia relaxáciu svalov močovodu, čím umožňujú ľahšie vylúčenie kameňov. Je možné užívať aj lieky na zníženie bolesti. Väčšie kamene, ktoré nie je možné vylúčiť prirodzenou, si vyžadujú špeciálny prístup. Silné vibrácie dokážu rozbiť veľké kamene na menšie, ktoré sa ľahšie vylúčia močom. Štandardným je odstránenie útvarov chirurgickým zákrokom