Abstinenčné príznaky (alkohol)
16.07.2024

Abstinenčný stav pri alkohole je jedným z odvykacích stavov, ktoré sa môžu vyskytnúť pri všetkých návykových látkach. Tento stav môže byť mimoriadne náročný a sprevádzaný psychickými aj fyzickými príznakmi. Závažnosť symptómov závisí od miery závislosti a dĺžky konzumácie alkoholu.

Príčiny
Abstinenčný stav sa objavuje u alkoholikov, teda u ľudí regulárne závislých na alkohole potom, čo z nejakého dôvodu náhle obmedzí alebo úplne vysadí alkohol. Nepríjemné príznaky po príležitostnom pití alkoholu sú normálne a nejedná sa o abstinenčné príznaky. Ide o obyčajnú opicu.
Prejavy
Príznaky sa objavia do niekoľkých hodín alebo maximálne niekoľkých dní po vysadení alkoholu a rozlišujeme psychické a fyzické príznaky. Postihnutý sa cíti veľmi zle, má vysoký tlak, trasie sa, potí sa, búši mu srdce, je mu nevoľno a obvykle opakovane vracia. Pri ťažších stavoch môže byť značne zvýšená telesná teplota a môžu sa objaviť epileptické záchvaty.
Z psychických prejavov dominuje úzkosť, pomerne vysoké je riziko rozvoja takzvaného delíria tremens, čo je porucha vedomia prejavujúca sa trasom, halucináciami a zmätenosťou, kedy môže byť dotyčný aj agresívny. Pri ťažkých prejavoch abstinenčného syndrómu môže dôjsť aj k úmrtiu.
Diagnostika
Diagnózu určíme ľahko u alkoholika, ktorý prestal piť alkohol a má spomínané príznaky. Skutočne typický je tras rúk a celého tela.
Liečba
Základom terapie sú tlmiace látky zo skupiny benzodiazepínov v abnormálne veľkých dávkach, ktoré by normálneho človeka spoľahlivo uspali. Okrem toho je možné aplikovať niektoré antipsychotiká, v prípade nespolupracujúceho pacienta je možná aplikácia v podobe vnútrosvalových alebo vnútrožilových injekcií. Ťažšie stavy je rozhodne nutné liečiť počas hospitalizácie.