Kaplanov syndróm
13.01.2025

Príčiny
Rizikovými faktormi pľúcneho postihnutia sú práce v prostredí s kremičitým prachom (baníci v baniach) bez dostatočnej ochrany pri práci. Reumatoidná artritída je autoimunitná choroba a presná príčina jej vzniku nie je známa.
Prejavy
Postihnutie pľúc sa prejavuje kašľom a dýchavičnosťou. Ku zhoršovaniu prejavov dochádza pri fyzickej aktivite. Dochádza k zrýchlenému dýchaniu, bolestiam na hrudníku a k veľkej únave. Často môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty. Kĺbové ochorenie sa prejavuje ich opuchmi, bolestivosťou, rannou stuhnutosťou.
Diagnostika
Ak vykonáme pozitívnu diagnózu silikózy a reumatoidnej artritídy u jedného človeka, máme diagnózu Kaplanovho syndrómu jasnú. Využiť sa môže aj počítačová tomografia (CT). Reumatoidná artritída sa vyšetruje hlavne pomocou krvných vyšetrení a pomocou RTG.
Liečba
Podávajú sa lieky tlmiace imunitné reakcie, napríklad kortikosteroidy. Pacienta je potrebné pravidelne sledovať a hodnotiť röntgenový nález na pľúcach. Pred podaním kortikoidov sa musí vylúčiť tuberkulóza. Utlmenie imunity liekmi by totiž v tomto prípade mohlo byť veľmi nebezpečné. Chorý s Kaplanovým syndrómom by mal prestať fajčiť, čo mu uľaví a spomalí rozvoj choroby. Vyvarovať sa ďalšiemu vystavovaniu kremičitému prachu je samozrejmosťou.