Otrava zinkom
25.10.2024

Zinok je esenciálny minerál, ktorý naše telo potrebuje v malom množstve, ale aj jeho prebytok môže byť škodlivý. Nadbytok zinku, ktorý môže byť dôsledkom nadmerného príjmu výživových doplnkov alebo expozície zinku, spôsobuje otravu prejavujúcu sa nevoľnosťou, bolesťami brucha, zvracaním či hnačkami. V závažných prípadoch môže viesť aj k vážnemu poškodeniu pečene alebo obličiek. Otrava zinkom si vyžaduje lekársku intervenciu, najmä ak príznaky pretrvávajú, aby sa predišlo trvalým následkom. O diagnózu a liečbu sa stará všeobecný lekár alebo toxikológ.
Príčiny
Príčinou je obvykle nadmerný prísun zinku v doplnkoch stravy, ktoré tento prvok obsahujú. Okrem toho by mohlo dôjsť k otrave pri požití najrôznejších látok, ktoré zinok obsahujú - napríklad niektoré priemyselné farby, kožné masti so zinkom, Nadmerný až toxický prísun zinku v potrave je skôr nepravdepodobný.
Prejavy
Otrava zinkom sa prejavuje celkovou nevôľou, zvýšenou teplotou, nevoľnosťou, nechutenstvom, kovovou chuťou v ústach a zvracaním. Okrem toho zvyčajne otrávení ľudia trpia úpornými hnačkami a môžu sa tak ľahko dehydrovať. Pri nadmernom príjme zinku dochádza k poruche vstrebávania medi v tráviacom trakte a to môže vyvolať prejavy jej nedostatku.
Diagnostika
Na akútnu formu otravy je ľahké prísť, ak vieme, že dotyčný človek nárazovo požil zlúčeninu obsahujúcu veľké množstvo zinku, diagnostika chronickej otravy je oveľa ťažšia. Hladina zinku sa dá vyšetriť z krvného náberu. Pri otrave zinkom sa odporúča zistiť aj hladinu krvného horčíka, ktorá môže byť zinkom výrazne vychýlená tiež.
Liečba
Základom liečby je dostatočná hydratácia, napríklad pomocou infúzií a stabilizácia pacienta. Pri chronickej otrave je nutné zistiť zdroj požívaného zinku a zabrániť jeho ďalšiemu príjmu. Odporúča sa aj podávanie malých dávok medi, ktorá urýchľuje vylučovanie zinku z tela.