Meningitída (zápal mozgových blán)

18.02.2023

Pod pojmom meningitída sa označuje zápal alebo infekcia membrán a tekutiny obklopujúcej mozog. Tieto membrány sa nazývajú meningy, blany. Ochorenie zaraďujeme medzi neuroinfekcie. Zápal mozgových blán je najčastejší pri deťoch do troch mesiacov.

Príznaky

  • Zvýšená teplota, horúčky
  • Stuhnutý krk a šija
  • Bolesť hlavy
  • Nevoľnosť
  • Vracanie
  • Poruchy koncentrácie
  • Ospalosť
  • Strata chuti do jedla
  • Citlivosť na svetlo

Príčiny

Najčastejšou príčinou je vírusová infekcia. Mimo vírusov môžu meningitídu spôsobiť aj baktérie, huby či parazity. Bakteriálne infekcie sú najzávažnejšie a môžu viesť k smrti. Medzi neinfekčné príčiny patria alergické reakcie, rakovina alebo iné zápalové ochorenia. Spomedzi vírusov sa pričiňujú k zápalu mozgových blán najmä herpes simplex vírus, HIV alebo mumps vírus. Z baktérií sú to potom Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis alebo Haemophilus influenzae.

Diagnostika

Vyšetrujúci lekár posudzuje viditeľné symptómy a anamnézu. Vykonáva sa odber krvi na mikrobiologické vyšetrenie. Nápomocné sú aj zobrazovacie metódy prostredníctvom CT alebo MRI. Na potvrdenie definitívnej diagnózy slúži lumbálna punkcia.

Priebeh

Z hľadiska priebehu ochorenia delíme meningitídu na akútnu, subakútnu a chronickú. Baktérie spôsobujú akútnu formu ochorenia, kedy sa do tela dostáva najčastejšie krvou , cez zlomeniny alebo po operáciách. Mimo spomínaných príznakov sa môže prejaviť aj zápalom pľúc, uší alebo sínusov. Vírusy spôsobujú miernu formu meningitídy. K chronicite vedú najmä plesňové infekcie, ktoré môžu niekedy imitovať bakteriálnu infekciu, avšak nie sú nákazlivé. Zápal mozgových blán spôsobený parazitmi je vzácny a viac sa vyskytuje u zvierat. Meningitída vedie k zvýšenému intrakraniálnemu tlaku, čím sa znižuje prietok krvi cez mozgové tkanivo. Reakcia organizmu na tento stav sa prejavuje cez znížený krvný tlak, čo má za následok znížené prekrvenie ostatných orgánov v tele. 

Liečba

Liečba sa prispôsobuje mikroorganizmu, ktorý ochorenie vyvolal. Pri bakteriálnej infekcii sa začína podaním antibiotík ale aj kortikoidov, pre zníženie mozgového opuchu. Vírusová forma si vyžaduje pokojový stav, hydratáciu a správnu životosprávu. Proti hubám sa využívajú antifungálne lieky.